‘Başaramazsak yeni 15 Temmuz’lara hazır olalım’

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, yeni anayasa tartışmalarına ilişkin, ‘Eğer biz Türkiye olarak iktidar ve muhalefeti ile el birliğini başaramazsak önümüzdeki zaman diliminde 15 Temmuz’dan bin beter belalara hazır olmamız gerekir’ dedi.

‘Başaramazsak yeni 15 Temmuz’lara hazır olalım’

Manisa’da partisinin Şehzadeler ilçe teşkilatının düzenlediği tanıtım toplantısına katılan Akçay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de derin bir yönetim krizinin yaşandığını öne sürdü. Önümüzdeki günlerde Türkiye’nin yönetimini yerli yerine oturtacak yeni anayasa çalışmalarını başlatacaklarını söyleyen Akçay, şu görüşleri savundu:

‘Bütün milletimiz müsterih olsun MHP ne diyorsa o olacaktır. Yeni anayasada MHP’nin hassasiyet gösterdiği ilk 4 madde ve onun dışındaki temel ilkelerin yer alacaktır. Bunlar kuvvetler ayrılığıdır. Yasama yargı yürütme yani güçlendirilmiş parlamento ve yetkiyi kullanan bütün görevlerin makam sahiplerinin aynı zamanda hukuki ve siyasi sorumluluklarının kalın harflerle altının çizildiği bir anayasa. Yetki varsa mutlaka bunun siyasi sorumluluğu da olacaktır. Ülkeyi kurul ve kurallarıyla yönetilir hale getirmektir. Türkiye olarak başka bir çıkış yolumuz kalmamıştır. Eğer biz Türkiye olarak iktidar ve muhalefeti ile el birliğini başaramazsak önümüzdeki zaman diliminde 15 Temmuz’dan bin beter belalara hazır olmamız gerekir. Onun için Türkiye’deki sorumluluk sahibi herkesin aklını başına devşirmesi gerekmektedir.’

 

Anayasa değişikliği ile ilgili tartışmaların başkanlık sistemi üzerinden yapılmamasını isteyen Akçay, ‘Tartışmayı başkanlık kavramı üzerinden yapmak fevkalade hatalıdır. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanı demek de zaten başkan demektir. İçinde başkan kavramı olan bir ünvandır ve dünyada da tektir. Yani sen, cumhursuz başkanlık istiyorsan biz buna geçit vermeyiz. Dolayısıyla cumhurbaşkanı ünvanı yerli yerindedir’ ifadesini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X