‘Başarının tamamı gençlerimizindir’

Belediye Başkanı Alper Taban, Teknofest 2021’de İnsanlık Yararına Teknoloji kategorisinde Drone İle Otonom Kaçak Yapı Tespiti Projesi ile 1’inci olan Baykoca Fezakadı Drone Takımını misafir etti. Başkan Taban, “Burada asıl olan genç arkadaşlarımızın fırsat ve imkanlar oluşturulduğunda neler yapabildiklerini gösterebilmek. Başarının tamamı gençlerimizindir. İnşallah gelecekte İnegöl gençliği daha güzel adından söz ettirecek” dedi.

‘Başarının tamamı gençlerimizindir’

İnegöl Belediyesi’nin 8 proje takımından biri olan Baykoca Fezakadı Drone Takımı, hazırladığı Drone İle Otonom Kaçak Yapı Tespiti Projesi ile Teknofest 2021’de yer almıştı. Kaçak yapıları otonom uçuşlarla tespit eden sistem, İnsanlık Yararına Teknoloji kategorisinde 1’inci oldu. Baykoca Fezakadı Drone Takımı üyesi gençler, ödüllerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan aldılar.

PROJE TAKIMLARIMIZ ÇOK SIKI ÇALIŞMALAR YAPTI

Teknofest’in ardından İnegöl’e dönen gençleri, Belediye Başkanı Alper Taban bugün makamında kabul etti. Burada bir açıklama yapan Başkan Alper Taban, “Çok mutlu ve heyecanlıyız. Alınan 1’inciliği paylaşırken de bu gurur gençlerimizin diyerek duyurduk. İnşallah onların bu haklı gururunu da onları daha onure ederek, yanlarında olduğumuzu hissettirmeye devam ederek doruk noktalara çıkarmak istediğimizin bilinmesini istiyorum. Bizim 8 proje takımımız vardı. Sağ olsunlar bu ekiplerimiz çok sıkı çalışmalar yaptılar” dedi.

FEZAKADI DRONE TAKIMI TEKNOFEST’TE YER ALDI

Teknofest’in ülkemizde çok kıymetli, teknolojiyi odağına alan ve gençlerin ortak noktası haline gelen sunum ve yarışmaların olduğu bir teknoloji buluşması olduğuna dikkat çeken Taban, şöyle devam etti: “Burada Baykoca Fezakadı Drone ile Kaçak Yapı Tespiti Projemizi yapan ekibimiz ön elemeleri geçerek festival kapsamında yapılan yarışmaya dahil oldu. Ben gerçekten onların başarı elde edebileceğine canı gönülden inandım.”

KAÇAK YAPIYLA YENİ NESİL MÜCADELE

“Gençlerimizin ürettiği projeden de bahsetmek gerekirse; imar kirliliği oluşturan kaçak yapıların önlenmesi, şehirdeki imar planlarının daha derli toplu şekilde işletilmesi, sorunlu yapıların tespit edilmesi sürecini otonom olarak yürüten bir çalışma. Drone ile uçuşlar yapılarak bölgelerde tespit edilip bir yazılım marifetiyle sistemdeki bilgilerle karşılaştırılması neticesinde bu yapı izinsiz yapıdır tespitinin yapılması aslında projenin özeti. Nihayetinde insan eliyle bizim şuanda nerede kaçak yapı var bunu görme imkanımız yok. 1065 km2’ye sahip bir İnegöl şehrinden bahsediyoruz. Dolayısıyla bu çalışma sayesinde otonom uçuşlar gerçekleştirerek, sahayı tarayıp eldeki imar bilgilerini de mukayese ederek burada izinsiz bir yapı varsa bunu tespit edecek. Bunun çok yakın gelecekte ticarileştirilmesi de söz konusu. Buradan da inşallah bir ekonomik değer üretilmesi de çok yüksek.”

GENÇLERE FIRSAT VERİLDİĞİNDE NELER YAPABİLDİKLERİNİ GÖRDÜK

“Ben arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Eğer ki bu derece ve ödülü almamış olsalardı da bizim gönlümüzde ve gördüğümüz pencereden kendileri bu işi başarmış, her türlü ödülü hak etmiş arkadaşlarımızdı. Diğer proje takımlarımızı da buradan bir kez daha tebrik ediyorum. Belki onlar da Teknofest bünyesinde yoktu ancak her biri kendi alanlarında farklı projeler üzerinde çalışıyorlar. Burada asıl olan genç arkadaşlarımızın fırsat ve imkanlar oluşturulduğunda neler yapabildiklerini gösterebilmek. Biz bunun sadece küçük bir kısmındayız. Başarının tamamı gençlerimizindir. İnşallah gelecekte İnegöl gençliği daha güzel adından söz ettirecek. Bu şehre, ülkeye faydalı işler yapacak. Biz şehrimizden daha nice yenilikleri üretmeye devam edeceğiz.”

Açıklama sonrası Başkan Taban, Baykoca Fezakadı Drone Takımı ile sohbet edip hem istişarelerde bulundu hem de Teknofest 2021’e ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X