Başbakan: Anayasada eyalet varsa görevi bırakacağım

Başbakan Yıldırım, “Eğer bu Anayasanın herhangi bir yerinde eyalet varsa, eyalet sistemine yol açacak bir madde varsa, ben bugün hem parti genel başkanlığını hem de Başbakanlık görevini anında bırakacağım.” dedi.

Başbakan: Anayasada eyalet varsa görevi bırakacağım

Başbakan Binali Yıldırım, Altındağ Kültür Sarayı’nda düzenlenen “Ankara Sivil Toplum Kuruluşları Evet Diyor” programına katıldı. 

Pazar günü vatandaşın sandığa giderek bir karar vereceğini, verilen kararın ülke ve millet için en iyi karar olacağını dile getiren Başbakan Yıldırım, “Biz bazıları gibi ‘hayır verenleri denize dökmeyi’ vadetmiyoruz, ‘hayır’ verenleri hain ilan etmiyoruz. Biz sadece şunu söylüyoruz: Türkiye bugünkü şartlar altında bundan sonra 1982 yılı darbe anayasasıyla yoluna devam mı edecek, yoksa ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak yeni bir toplumla, milletle devlet arasında yeni bir sözleşme mi yapacak?” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, anayasanın bir anlamda milletle milleti yönetenler arasındaki hakları, ödevleri belirleyen yazılı metinler olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Biz diyoruz ki millete ‘size görev veriyoruz, bu görevinizi yaparken şunlara, şunlara dikkat edeceksiniz, şunları, şunları yapacaksınız, bunları da yapmayacaksınız’. İşte anayasanın özü budur. Getirdiğimiz değişiklik, defalarca söyledik, bir hükümet sistemi değişikliğidir, bu bir rejim değişikliği değildir. Türkiye’nin rejim meselesi 1923’te bitmiştir, cumhuriyet kurulmuştur, Ankara başkenttir, dili Türkçe’dir, bayrağı ayyıldızlı al bayraktır. Türkiye milletiyle, ülkesiyle bölünmez bir bütündür. Bugünlerde artık başka bir şey bulamayanlar, ‘Türkiye eyalet sistemine geçecek’ diyorlar, şimdi onu yaymaya başlıyorlar. ‘Eyalet sistemi’ dediğiniz şey bir merkezi hükümet olur, federal hükümet, bir de hükümetçikler olur. Eyalet sistemi budur, yani Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin yanında bir de Konya’da bir yerel hükümet… Öyle bir şey var mı? Türkiye’nin cumhuriyetle beraber üniter devlet yapısı, anayasanın ilk üç maddesinde tanımlanmıştır, yerini almıştır. Bunun üzerine tartışma yapmak bu ülkeye çok büyük haksızlıktır.”

‘Anayasada eyalet varsa görevi bırakacağım’

Başbakan Yıldırım, “Eğer bu anayasanın (anayasa değişikliğinin) herhangi bir yerinde eyalet varsa, eyalet sistemine yol açacak bir madde varsa, ben bugün hem parti genel başkanlığını hem de Başbakanlık görevini anında bırakacağım.” dedi.

Yıldırım, “Üniter devlet yapısı, tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan… Bunlar bizim vazgeçilmez dört prensibimizdir. Milliyetçi, ülkücü kardeşlerimizin üniter devlet konusunda hassasiyeti neyse, en az bizimki de o kadardır, aşağı değildir.” diye konuştu.

‘Kontrollü bir darbeyse, kontrol edeni de biliyor herhalde’

“Kılıçdaroğlu, bu darbe kalkışması için ‘kontrollü darbeydi’ diyor, ‘bir tiyatroydu’ diyor.” ifadesini kullanan Yıldırım, “Kontrollü bir darbeyse, kontrol edeni de biliyor herhalde. O gece bu ülkenin cumhurbaşkanına, başbakanına, vatandaşına o alçaklar ateş açarken Kılıçdaroğlu’na da yol açtılar, yol.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X