Başbakan Binali Yıldırım’dan müjde üstüne müjde

Başbakan Yıldırım, ”KOBİ’lerimiz eğer teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara yönelirse yüzde 70’i ödemesiz yüzde 30’u geri ödemeli olmak üzere destek sağlayacağız” dedi. Yıldırım, 2018’de 5 bin engellinin işe alınacağını ve EKPSS’nin geçerlilik sür

Başbakan Binali Yıldırım’dan müjde üstüne müjde

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu.

Başbakan Yıldırım, üst üste reform niteliğinde çok önemli düzenlemelere imza attıklarını söyledi. Bunu Yüce Meclis ve AK Parti Grubu’nun yaptığını belirten Yıldırım, “Arkadaşlarımızın Türkiye’nin inşaasında ortaya koydukları bu büyük gayret için şükranlarımı sunuyorum” dedi. Esnaf ve sanatkara geçen hafta 10 milyar liralık yeni kredi imkanından bahsettiğini anımsatan Yıldırım, bunun üzerine şimdi KOBİ’lere yeni bir kredi imkanı getirdiklerini ifade etti.

KOBİ’LERE YÜZDE 70’İ ÖDEMESİZ YÜZDE 30’U GERİ ÖDEMELİ DESTEK

Teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara yönelen KOBİ’lere yüzde 70’i ödemesiz yüzde 30’u geri ödemeli olmak üzere destek sağlanacağını dile getiren Yıldırım, “Amaç katma değeri yüksek ürünlere KOBİ’leri yöneltmek. Yani pahada ağır yükte hafif, akıl terinin içinde olduğu alınteriyle ürünleri üretmek ve daha çok kazanmak. Daha çok kazanınca ülke de daha çok kazanacak. Toplam destek tutarı her bir KOBİ için 5 milyon TL. Özel bir ürün olursa bu iki katına kadar da çıkabilecek. Buna Teknolojik Yatırım Destek Programı diyoruz. Başvurular geçen hafta itibariyle başladı” bilgisini verdi.

Geçen ay KOBİ’lerin teknoloji üretim altyapısını geliştirmek için KOSGEB ve KOBİ Geliştirme Programını da başlattıklarını hatırlatan Yıldırım, toplamda şu ana kadar 8 bin 355 başvuru aldıklarını, değerlendirmelerin sürdüğünü, kısa sürede sonuçlandırarak 500 milyon lira desteğin KOBİ’lere verilmiş olacağını kaydetti.

Yeni destek sistemi olarak stratejik ürün desteği planladıklarını da söyleyen Yıldırım, “Bu programda da yerli ve milli ürünler ayrıca desteklenecek. Yerli katkısı ne kadar fazlaysa, patentiyle, mülki fikri haklarıyla tamamen milli bir ürün varsa, bunlara ayrı bir destek programını da hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

KOBİ’lerin ithal ettiği ürünleri ürettikleri takdirde, ithal ettiği ürünleri geliştirmek suretiyle yerlilik, millilik oranını artırmaları halinde bu destekten faydalanabileceklerini ifade eden Yıldırım, stratejik ürün destek programına müracaatların da 15 gün sonra alınmaya başlanacağını ifade etti.

”17 SINIR KAPIMIZDA KURULAN BU SİSTEM FAALİYETE GEÇECEK”

Gümrük kapılarının dış ticaretin, ülkeye giren, ülkeden çıkan malların ve ziyaretçilerin karşılaştıkları adeta “vitrin” niteliğinde olduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

“Özellikle kara gümrük kapılarımız, gelen giden bütün araçlar, yarın itibariyle artık otomatik plaka okuma ve kaydetme sistemiyle çalışacak. 17 sınır kapımızda kurulan bu sistem faaliyete geçecek. Kapıköy, Sarp ve Türközü sınır kapılarında da çalışmalar biter bitmez sistem faal hale gelmiş olacak. Bu sistemi tamamen yerli kaynaklarla yaptık. Yabancı dilde yazılı plakalar için de anında çeviri sistemi var.

Giriş çıkışlar kolaylaşıyor. Zamandan ve personelden tasarruf var. İnsan kaynaklı hatalar tamamen ortadan kalkmış olacak. Aynı zamanda güvenliği artıracak şekilde bilgiler anında analiz edilecek, değerlerlendirilebilecek. Özellikle de kaçakçılıkla mücadelede çok ciddi bir kazanım elde etmiş olacağız.”

Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Milletimizle birlikte 2023 hedeflerimize Cumhuriyetimizin 100. yılına kararlı adımlarla yürüyoruz. Cumhuriyetimizin en büyük kazanımı demokrasi ve hukuk devletidir. Bir kez daha Cumhuriyetimizin 94. yılını kutluyorum. Cumhuriyetin 100. yılına sadece 6 yıl kaldı. Son yıllarda ülkemize demokrasimize millet iradesine yönelik birçok saldırıyla karşı karşıya kaldık. Tamamını püskürttük. İstikametimizi asla kaybetmedik hedeflerimizden hiç şaşmadık. 15 yıldır milletin desteği duasıyla dimdik ayaktayız. Milletin desteğini alanların sırtı yere gelmez. Diz çöktürmeye çalıştılar çökmedik dizginlemeye çalıştılar inadına şaha kalktık. Türkiye 15 Temmuz’a rağmen terörle yoğun mücadeleye rağmen bu senenin ilk yarısında yüzde 5’in üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi. Dünyadan bizden daha fazla büyüyen iki ülke var biri Çin biri Hindistan üçüncü Türkiye geliyor. Bu yıl sonu itibarıyla büyümemiz 6’nın üzerinde 7’ye yakın bir orana ulaşacak.

KOBİ’LERE TEKNOLOJİ YATIRIM DESTEK PROGRAMI

Son dönemde hayata geçirdiğimiz birçok düzenleme var. Bunları adeta anlatacak zaman bulamıyoruz. KOBİ’lere esnaf sanatkara geçen hafta 10 milyar liralık yeni kredi imkanından bahsetmiştim. Onun üzerine şimdi yeni bir şey KOBİ’lerimizde yeni kredi imkanı getiriyoruz. Bu kredi imkanına göre KOBİ’lerimiz eğer teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara yönelirse yüzde 70’i ödemesiz yüzde 30’u geri ödemeli olmak üzere destek sağlayacağız. Amaç Katma Değeri yüksek ürünleri KOBİ’lere yöneltmek. Toplam destek tutarı her bir KOBİ için 5 milyar özel ürün olursa bu 2 katına kadar çıkabilecek. Teknoloji yatırım destek programı diyoruz buna. Stratejik ürün desteği de planladık bundan yerli milli ürünler ayrıca desteklenecek.

GÜMRÜK KAPILARINDA OTOMATİK PLAKA OKUMA VE KAYDETME SİSTEMİ

Kara gümrük kapılarına gelen bütün araçlar artık otomatik plaka okuma ve kaydetme sistemiyle çalışacak. 17 sınır kapımızda kurulan bu sistem faaliyete geçecek.

”2018’DE 5 BİN ENGELLİ KARDEŞİMİZE İŞ VERECEĞİZ”

Önümüzdeki sene 2018’de 5 bin engelli kardeşimize iş vereceğiz. Ayrıca EKPSS’nin (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) geçerlilik süresi 2 yıl bunu 4 yıla çıkarıyoruz. Ellerindeki puanlarla bu yerleştirme yapılacak.

”BÜTÇEMİZİN BU SENEKİ BÜYÜKLÜĞÜ 763 MİLYAR LİRA”

Bütçemizin bu seneki büyüklüğü 763 milyar lira. 2002 yılında AK Parti ilk bütçesini yaparken bütçenin manzarası neydi? Gelirlerinin yüzde 43’ünü doğrudan faize ödüyordu. Birikmiş faiz borcuna neredeyse bütçenin yarısını faize veriyordu. Geriye kalan yüzde 57 ile de ne yapacaksan yapacaksın. 2018 bütçesinde faize vereceğimiz miktar yüzde 9.

”GÖMÜ BULMADIK FAİZCİYE GİDEN PARALARI ELİNDEN ALDIK”

2002 yılında 100 lira vergi topluyorduk içinden 86 lirasını faize yatırıyoruz. Geriye 14 lira para kalıyor bozdur bozdur harca. Bu bütçede 100 liranın 88 lirası bizde kalıyor 12 lirasını faize veriyoruz. Gönlümüz istiyor ki hiç vermeyelim hedefimiz hiç vermemek. 86 liradan 12 liraya düşürmüşüz 15 yılda. Diyorlar ya siz bu yatırımları nasıl yaptınız? Bu kadar sosyal destek tarım desteği… Gömü mü buldunuz diyorlar gömü bulmadık faizciye giden paraları elinden aldık milletin hizmetine verdik yatırımlara verdik. Bu işe sizin aklınız ermez.

”BÜTÇEMİZİN YÜZDE 18’İ EĞİTİME YÜZDE 17’Sİ SAĞLIĞA AYRILIYOR”

2019’da tekli eğitime geçeceğiz. Bazı iller şimdiden tekli eğitime geçti. Sabahçı öğlenci kalktı bütçemizin yüzde 18’i eğitime ayrılıyor. Eğitim demek gençlik demek. Buraya ne kadar ayırırsak geleceğe yatırım yapmış oluyoruz. Sağlık diğer bir alan. 2018 yılında sağlık bütçemiz 127 milyar lira. Eğitimden sonra ikinci sırada geliyor. Bütçe büyüklüğünün yüzde 17’si. Bu bütçe yatırım ve hizmet bütçesidir. 2002 yılına göre yatırımdaki kaynağı 2 katın üzerinde artırdık. Sosyal harcamalar 2002 yılında sosyal harcama kaleminde belediye hükümet hepsi 3 milyarın altından bugün 51 milyar lira. Sosyal devlet lafla olmuyor icraatla oluyor. İcraatın adresi AK Parti.

”TÜRKİYE’Yİ 3 KAT BÜYÜTTÜK”

Tarım desteklerimiz yine 2018 bütçesinde çok önemli miktarda artıyor yatırım ve destek olarak 25 milyar lira. İşin özeti şu eğer biz 2002’deki şekilde 15 yıl boyunca faiz ödeseydik yaklaşık olarak 1.9 katrilyon faiz ödeyecektik. Şimdi bu anlattığım oranlara düşünce bizim ödediğimiz faiz miktarı 3’te 1’in altına düştü. Cebimizde 1.4 katrilyon para kaldı. Bu parayla da köprüleri yolları hastaneleri yaptık. Türkiye’yi 3 kat büyüttük.

TAŞERON İŞÇİLERİN DURUMU

Yeni seneden itibaren artık bu taşeron mevzusu bitmiş oluyor. O iş bitti eli kulağında bugün yarın inşallah devreye girecek. Yeni mevzulara bakalım.

”BİZİM DAVAMIZ MAKAM MEVKİ YARIŞI DEĞİL VATANDAŞA HİZMET YARIŞIDIR”

Bizim davamız makam mevki yarışı değil vatandaşa hizmet yarışıdır. Tek amacımız bize güvenen milletimize beklentisini boşa çıkarmamak. Belediyelerimizdeki istifalar ve değişim de aynı anlayış içerisinde gerçekleşiyor. Bunu millete hizmet yolunda nöbet değişimi olarak görüyoruz. Görevlerini devreden bütün belediye başkanlarımıza hizmetlerinden dolayı partimiz adına milletimiz adına teşekkür ediyorum.

CHP SÖZCÜSÜ TEZCAN’IN AÇIKLAMASINA TEPKİ

Son zamanlarda ana muhalefet partisi CHP’de ciddiyeti giderek artan bir uslüp bozulması yaşanıyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun ne dediğini anlayan varsa beri gelsin. Ana muhalefet partisi sözcülerinin de ayarı kaçmış bir dil kullanmaya atan sebebi de merak ediyoruz

”PARTİ SÖZCÜSÜ MÜ PARTİ SÖVÜCÜSÜ MÜ DOĞRUSU ANLAYAMADIM”

Bir parti sözcüsü geçen gün cumhurbaşkanımız hakkında münasebetsiz laflar etti. Bunu dinleyince adam parti sözcüsü mü parti sövücüsü mü doğrusu anlayamadım. Burada terbiyem müsade etmiyor öyle bir cevap veririm ki altından kalkamazlar. Şeddeli diktatör arıyorlarsa geçmişlerine geleneklerine baksınlar.

KILIÇDAROĞLU’NA: ÇALIŞ ÇABALA BİR GÜN BELKİ SEN DE İKTİDAR OLURSUN

Sayın Kılıçdaroğlu sadece cumhurbaşkanımıza partinize değil aynı zamanda millete de hakaret etmekten geri durmuyor. Sandığa gidip oy veren vatandaşlara yükleniyor niye AK Parti’ye oy veriyorsunuz diye onlardan hesap sormaya çalışıyor. Sen ikide bir cumhurbaşkanımıza saygısızlık yapacaksın meşru siyaset dilinin dışına düşeceksin sonra da saygı bekleyeceksin. Diyor ki evet oyu verenlerin çoğu pişman nereden biliyorsun? Başarısızlığının faturasını AK Parti’ye ve onun liderine hakaret ederek örtemezsin. Çalış çabala bir gün belki sen de iktidar olursun.

”EĞER BİR ŞEY KURTARMAK İSTİYORSAN PARTİNİ KURTAR”

Bi de diyor ki demorktasinin namusunu kurtaralım. Merak etme AK Parti 15 senedir milletimizle birlikte demokrasinin namusunu vesayetçilere darbecilere karşı korudu korumaya devam ediyor. Eğer bir şey kurtarmak istiyorsan ileri gidemeyen partini kurtar. Bu ülkenin siyasetinde artık bu ayıplı dilin yeri yok herkes ne konuştuğunu bilecek.

KUZEY IRAK’TAKİ TARTIŞMALI REFERANDUM

Kuzey Irak’ta gayrimeşru referandum oldu bu refarandumu tanımıyoruz dedik. Bütün havalimanları sınır kapıları merkezi hükümetin kontrolünde olmalıdır dedik. Irak Anayasası’na göre Irak’ın toprak bütünlüğü asla zedelenmemelidir dedik. Bu referandumu yapanlar bunun bedelini ödemelidir dedik ne oldu bunlar artık orada yöneticilik yapamaz dedik bırakmak zorunda kaldılar. Sınır kapısını da bu sabah itibarıyla Habur merkezi hükümete teslim edildi. Bundan böyle Habur geçişindeki bütün kontroller Irak hükümeti tarafından yapılacak. Mevcut güzergah devam edecek kısa vadede de Zumar Telafer üzerinden ayrı bir koridoru da devreye alacağız.

BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU HATTI’NIN AÇILIŞI

Bu proje Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi olmadan gerçekleştirilemezdi. Ayrıca projenin gerçekleştirilmesinde ikinci en büyük katkı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’dir. Aliyev ciddi bir şekilde Gürcistan’daki bölümünün finansmanına da kaynak temin etmek suretiyle projenin bugünkü haline gelmesine büyük katkı sağlamıştır.

15 TEMMUZ DAVALARI

Bunlar her gün idam oluyor 30 sefer ağırlaştırılmış müebbet idam ettin bir sefer astın gittik bunlar her gün asılıyor çek çek bitmez. Hukuk devleti içerisinde bunlar en ağır cezayı alacak. Hiçbir şehidimizin kanı yerde kalmayacak hiçbir gazimizin ahı yerde kalmayacak. Ama haklıyla haksızı da birbirinden ayırt edeceğiz. İhanet içinde olanlar asla suçsuz olmayacak. Ola ki kazaya kurban giden olur yanlışlıkla suçlanmış olanlar olur bunlar da zamanla yargının titiz çalışması sonucu ortaya çıkacak. Amacımız masum vatandaşlarımızla uğraşmak değil. Amacımız dışarıdan güdümlü alçak terör örgütünün elemalarına hak ettileri cezayı vermek.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X