Başbakan Yıldırım: ‘Feto gelecek, hesap verecek’

Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara hitabında, “Feto gelecek, hesap verecek. Eğer bunların hesabını sormazsak, bu yiğitlerin geride bıraktığı yetimlerin yüzüne nasıl bakarız. Şehitlerimize, gazilerimize sö

Başbakan Yıldırım: ‘Feto gelecek, hesap verecek’

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanan, demokrasi mitingi tutan vatandaşlara hitap etti.

Alandakileri ve 80 ilde demokrasi nöbeti tutan vatandaşları selamlayıp, sözlerine, “İşte cumhur, işte cumhurbaşkanlığı. Muhteşem bir tablo. İşte millet, işte demokrasi, işte millet, işte devlet” diyerek başlayan Yıldırım, yurdun her köşesinde 15 Temmuz’da vatanı, milleti ve istiklali için canlarını feda eden, bölücü teröre karşı amansız mücadele eden bütün şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere acil şifalar diledi.

 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurunda son demokrasi nöbetinin gerçekleştirildiğini ifade eden Yıldırım, aziz millete 15 Temmuz gecesi liderlik yaptığı ve darbeye karşı “meydanlara inin” çağrısında bulunduğu için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

 

“15 Temmuz gecesi çok çetin bir imtihandan geçtik”

 

Yıldırım, aziz milletin, Türkiye’nin geleceğini, ay yıldızlı bayrağı namertlere çiğnetmediğini, istiklal mücadelesini yöneten Gazi Meclis’e hainlerin girmesine izin vermediğini, Cumhurbaşkanını ve hükümetini asla yalnız bırakmadığını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin işgaline geçit vermediğini aktardı.

 

Alandakilere, “Sizler demokrasi kahramanısınız. Sizler ikinci istiklal harbinin kahramanlarısınız. Sizler vatanımızın, milletimizin ve bayrağımızın güvencesisiniz.” diyen Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

 

“15 Temmuz gecesi çok çetin bir imtihandan geçtik. Millet sayesinde Türkiye uçurumun kenarından döndü. Milli iradeye yönelik bu büyük ihanet girişimini, bu suikastı topyekün millet sahiplenerek boşa çıkardı, başarısızlığa uğrattı. O gece irademizi, demokrasiyi hedef alan hain kalkışmaya cevabı tam burada, Beştepe’de, sizler verdiniz. Kızılay’da, kahraman Kazan’da, Gölbaşı’nda, sokak sokak, cadde cadde milli iradeyi yok etmeye kalkışanlara, FETÖ’cü katillere dersini verdiniz. Şehitler verdik, gazilerimiz var. O gece bütün dünyaya millet nasıl olunurmuş, milli iradeye nasıl sahip çıkılırmış herkese gösterdiniz. Allah sizden razı olsun. O gece Türk milletini hafife alanlar önünde dağlar gibi direndiniz, dağlar gibi yüceldiniz. O gece demokrasiye sahip çıkmakla kalmadınız. Geçtiğimiz 27 gün boyunca yorulmadan, usanmadan genci, yaşlısı, kadını, erkeği ile meydanları doldurdunuz, demokrasi nöbetine ‘durmak yok devam’ dediniz. Milletimiz, devletimiz ve hükümet adına sizlere en derin şükranlarımı sunuyorum.”

 

“Feto gelecek, hesap verecek”

 

Yıldırım, darbeciler ve hainlerin 15 Temmuz gecesi milleti alt edeceklerini zannettiklerini, meydanların sahipsiz kalacağını, milli iradenin yıkılacağını hesapladıklarını, ancak yanıldıklarını dile getirdi.

 

Darbecilerin hak ettikleri cezayı alacaklarını vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

 

“Darbeciler kaybetti, Türkiye kazandı, millet kazandı, hukuk devleti kazandı, paralel kaybetti, millet kazandı. Devletine, milletine, emniyetine, vatandaşına kurşun sıkan katiller kaybetti demokrasi kazandı. Birlikte başardık, birlikte demokrasi destanı yazdık. Şehitlerimiz ve gazilerimiz canlarını ortaya koyarak ülkeyi, gelecek, aydınlık yarınlara taşıdılar. Şimdi bize düşen bu aziz vatandaşlarımızın haklarının hesabını sormaktır. 

 

Feto gelecek, hesap verecek. Eğer bunların hesabını sormazsak, bu yiğitlerin geride bıraktığı yetimlerin yüzüne nasıl bakarız. Şehitlerimize, gazilerimize söz veriyoruz. Bu katillerden mutlaka hesap soracağız, en ağır ceza ile cezalandıracağız. Türkiye’nin, Türk milletinin istiklalini 1 dolara satan bu kalleşlere, bu alçaklara geçit vermeyeceğiz. Kurumlarımızı bu mikroplardan temizleyeceğiz. Polisimizin, askerimizin, adalet sistemimizin ve milli eğitim sistemimiz içindeki bu virüsleri tek tek çıkaracağız. Yeni yeni vesayet odaklarının yeşermesine de asla müsaade etmeyeceğiz.”

 

Yıldırım, 15 Temmuz’da verilen şehitler ile bu toprakların tekrar vatan olduğunu, vatandaşların büyük bir milletin ferdi olduğunu gösterdiğini vurguladı.

 

“Bu uzlaşma iklimini sürdürmeye kararlıyız”

 

“Yenikapı ruhu gösterdi ki her şey Türkiye için, her şey birlik, beraberlik için, her şey millet için” diyen Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Aramızdaki ayrılığı, gayrılığı, ülkemizin istiklalinden daha önemli saymayacağız, aramızdaki farklılıkları vatanımızdan, namusumuzdan daha önemli saymayacağız. Kaybettiğimiz canlarımızın aziz hatırası, 7’den 70’e bizi birbirimize kenetledi. Darbeyi birlikte püskürttük, kenetlendik. Bundan sonra 70 milyon daha fazla kenetleneceğiz. Bütün dünya görsün, şimdi Türkiye daha güçlüdür. 15 Temmuz sonrasında sağladığımız bu toplumsal mutabakatı, siyasal mutabakatı bozmamak için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz. Bu uzlaşma iklimini sürdürmeye kararlıyız. Bir daha ayrılığa asla geçit vermeyeceğiz. Birbirimizin elini asla bırakmayacağız. Meydanlarda bir ve beraber olduğumuz gibi hayatın her alanında bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız, birlikte Türkiye olacağız.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X