Başbakan’dan binlerce çalışana müjde!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da Karayolları işçileriyle bir araya geldiği toplantıda, “Bugün sizlerle hem bir bayram kutlaması hem bir müjde için bir aradayız. 6 bin 417 Karayolları işçisinin kadrosu hayırlı olsun” dedi.

Başbakan’dan binlerce çalışana müjde!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Spor Salonu’nda, Karayolları İşçileri ile Buluşma Toplantısı’ndaki konuşmasına, alın teriyle evlerine helal rızık götüren ve Türkiye’nin her bir köşesinden gelen emekçileri selamlayarak başladı.

Bugün emekçilerle hem bir bayram kutlaması hem de bir müjdeyi paylaşmak geldiğini vurgulayan Davutoğlu,  “Yarın 1 Mayıs. Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.  İnşallah biraz sonra vereceğim müjdeyle 6 bin 417 karayolları işçisinin kadrosu hayırlı olsun” ifadesini kullandı.

Emekçileri alnından öptüğünü belirten Davutoğlu,  “Allah bu alın terinin hakkını verenlerden eylesin. Bugün 30 Nisan, yarın 1 Mayıs. İnsan onurunun en önemli ayrılmaz parçası emektir. Eşrefi mahlukat olarak yaratılan insanın, diğer varlıklardan ayıran en önemli vasıflardan birisi, emeğin kullanarak dünyayı inşa edebilme kudretidir. Sizler de emeklerinizle ülkenin dört bir yanını birbirine birleştiren karayolları işçilerisiniz. Onurun en büyüğünü yaşıyorsunuz” dedi. 

İnsan onurunun bir parçası emeğin hakkını vermenin, devletin asli görevi olduğunun altını çizen Davutoğlu, “Alın terinizin hakkı, alın teriniz kuramadan verilecektir. Bu bizim için kutsal bir destur, temel bir ilkedir. Kadim kültürümüzün temelini teşkil eden iki önemli prensip var. Der ki Resulullah, ‘Hiç bir şey alın terinden daha hayırlı değildir’. Emekçiler için, işçiler için ve sonra işverene veya iş verecek olana der ki ‘İşçinin hakkının alın terini kuramadan veriniz’. Biz bu kültürle yetiştik. Geleneksel kültürümüzden, inancımızdan gelen bu düsturu, temel ilkeyi harekete geçiriyoruz. Onunla birlikte çağdaş ve sosyal devlet ilkesiyle sendikal hakların gereğini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Bizler bu alanı  bir çatışma ve gerilim alanı değil, birlikte Türkiye’yi ve dünyayı inşa etme alanı olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Dünya’daki emekçilerin, 1 Mayıs Emek Dayanışma Günü’nü de kutlayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“1 Mayıs, bundan sonra 12 Eylül darbesinin yasaklamalarından bir daha etkilenmeyecek ve ebediyete kadar emek günü, dayanışma günü olacaktır. Buradan tüm işçi kardeşlerime, yarın alanlara çıkacak olanlara, yarın emek ve dayanışma günü için Türk-İş gibi Zonguldak’ta meydanlara çıkacak işçilere sesleniyorum: Yarını bir düğün gibi, şölen gibi kutlayalım. Emekçilerin emeğine saygı gösterilen bir aziz gün olarak kutlayalım. Sakın ola ki marjinal grupların, birtakım provokatörlerin oyununa gelmeyelim. Ben bir kez daha, 1 Mayıs 1977’de Taksim’de hayatını kaybeden vatandaşlarımız için buradan taziyelerimi sunuyorum

“İlk fırsatta karanfillerle vatandaşlarımızı anacağım”

Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Nitekim o kanlı olaylardan sonra, üç yıl içinde vatan evlatları ‘sağcı’ ve ‘solcu’ diye bölündü. ‘Ocu’ ve ‘bucu’ diye karşılıklı cepheleşmeler oldu, cepheler kuruldu, çatışmalar, kutuplaşmalar yaşandı.

Gelin o yıllarda ‘sağcı solcu’ diye kutuplara ayrılarak hayatlarını kaybeden gençlerimizi bir arada analım, tekrar bir daha bu tür kutuplaşmalara fırsat verecek olan, zemin hazırlayacak olan davranışlardan uzak duralım.”

“Taksim’in, yarın, vatandaşları anmak için gelecek olan, sembolik anlamda gelecek olan herkese açık olduğunu” kaydeden Davutoğlu, şunları söyledi:

“Gelsinler, karanfillerini koysunlar, hürmetlerini göstersinler. İlk fırsatta ben de gidip orada karanfillerle vatandaşlarımızı anacağım inşallah. Hem onları anacağım hem de tekrar tekrar çağrıda bulanacağım. 7 Haziran’a doğru seçime giderken, bu ülkede tekrar kaos çıkarmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Tüm kaybettiğimiz dostlarımızın, emekçilerin, gençlerin hatıralarını analım. Ama bunu yasa dışı gösterilerle bir çatışma ortamında yapmayalım.”

“Türkiye’nin her meydanı açıktır, herkes kutlayabilir”

Bütün sendikalara ve sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunan Davutoğlu, “Taksim’de anmak için gidecek sembolik nitelikteki gruplar karanfillerini koysunlar. Sonra da gitsinler İstanbul’da yasal olarak gösterilen meydanlarda istedikleri kadar kalabalıkla özgürce 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlasınlar. Türkiye’nin her meydanı açıktır, herkes kutlayabilir” ifadesini kullandı. 

Başbakan Davutoğlu, vatandaşların, Türk-İş başta olmak üzere bütün işçi konfederasyonlarının, işçi sendikalarının sağduyusuna güvendiğini belirtti. 

“İnşallah, yarını bir bayram, bir şölen, bir düğün havasında kutlayacağız” diyen Davutoğlu, “Yarını bayram havasından karanlık bir güne, aynen 1 Mayıs 1977’de olduğu gibi karanlık bir çatışma ortamına sürüklemek isteyenlere de hep beraber fırsat vermeyeceğiz” ifadesini kullandı.

“En ufak tavize izin vermeyeceğiz”

Başbakan Davutoğlu, 62. Hükümeti kurar kurmaz, ilk Bakanlar Kurulu’ndan sonra yaptığı ilk istişare toplantısının, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde, bütün sendika başkanlarının katılımıyla iş güvenliği konusunda olduğunu ve yaklaşık 7 saat sürdüğünü anımsattı.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Orada hep birlikte karar verdik. Masa etrafındaki bütün sendikalar, hükümet olarak biz oturduk tek bir hedefe odaklandık. Acaba emekçilerimizin iş güvenliğini nasıl sağlarız? Karşılıklı iki taraf olarak değil, tek bir taraf olarak konuştuk ve elhamdülillah 62. Hükümetin en fazla onur duyduğum hizmetlerinden biri İş Güvenliği Yasası’nı çıkarmış olmamızdır. İşte şimdi, bundan sonra çok yakın bizzat takip edeceğim. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X