Başika kampı ilk kez böyle görüntülendi

Reuters haber ajansı, Musul yakınlarındaki Türkiye’nin askeri kampı Başika’da verilen eğitimi görüntüledi.

Başika kampı ilk kez böyle görüntülendi

Irak’taki Bağdat yönetimi, Ankara’dan kampı kapatmasını ve ülkeden çıkmasını istiyor. Bağdat yönetimi, son olarak Türkiye’yi BM’ye şikayet etti.

 

Türkiye’nin Sünni birliklere ve Peşmerge’ye eğitim verdiği Başika kampında Aralık 2015’teki nöbet değişimi sırasında Bağdat hükümeti, Türk askerinin ‘izinsiz girdiği gerekçesiyle’ Başika’dan çekilmesi çağrısı yaptı. Sebebi, Musul operasyonu başlarken, İran’ın bölgedeki Sünni güçlere yönelik bir desteğe itiraz etmesiydi.

 

Musul operasyonu geçen 10 ay içerisinde başlayamadı ancak Başika krizi sürüyor. Tahran ve İran’ın etkisindeki Bağdat hükümeti Türkiye’nin Musul operasyonu sonrası oluşacak yeni düzende yer almasını istemiyor. Ankara ise bugüne kadar eğittiği güçlere yenilerini eklemekte ve bölgede kalmakta kararlı.

 

Mesud Barzani Başika kampına giderek Ankara’nın yanında olduğu mesajını verirken Washington, bu krizde Bağdat-Tahran hattını destekledi. ABD ordusunun Bağdat’taki sözcülerinden Albay Dorian Türk askerinin Başika’daki varlığının ‘meşru olmadığını’ söyledi.

 

Kriz sürerken son olarak Başbakan Binali Yıldırım Perşembe günü “Türk varlığı orada kalmaya devam edecek” dedi.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, bugün yaptığı açıklamada kampta IŞİD’de karış muhalifleri eğittiklerini söyledi.

 

Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul, Haziran 2014’ten bu yana terör örgütü IŞİD’in elinde ve önümüzdeki günlerde kente geniş çaplı bir operasyon yapılacak.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X