Başkan Ataç’ın Kırım Sürgünü’nün 71. Yıldönümü Mesajı

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Kırım Sürgünü’nün 71. yılı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Başkan Ataç, Kırım Tatarları’nın, 1944 yıl…

Başkan Ataç’ın Kırım Sürgünü’nün 71. Yıldönümü Mesajı

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Kırım Sürgünü’nün 71. yılı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Başkan Ataç, Kırım Tatarları’nın, 1944 yılında Özbekistan SSC ve Sovyetler Birliği’nin diğer bölgelerine devletin aldığı kararla organize bir şekilde sürgün edildiğini hatırlattı. Ataç, 1783 yılında Kırım’ın Rusya İmparatorluğu’nca ilhakıyla birçok kez Rus devlet adamları tarafından sürgün kararı konusunda görüşüldüğünü de vurguladı. Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Kırım Sürgünü’nün ciddiyetinden ve hayatını kaybeden kişi sayısından bahsettiği mesajında, şu ifadelere yer verdi: “İkinci Dünya Savaşı’nın 1941-1944 yılları arasında Alman işgali altında olan Kırım’da, Kırım Tatarlarının bu zaman içerisinde Almanlar ile işbirliği içinde olduğu gerekçe gösterilerek, 1944 yılında Sovyet Hükümeti tarafından toplu sürgün kararı çıkarıldı. Sürgün, 18 Mayıs 1944 tarihinde tüm Kırımlı yerleşim yerlerinde başladı. Toplamda 193 bin 865 Kırım Tatarı sürgün edildi. Mayıstan 10 Kasım’a kadarki süreç içerisinde Özbekistan’a sürülen Kırım Tatarlarından 10 bin 105 kişi açlıktan ölmüştür. Sürgün boyunca toplam nüfusun yaklaşık yüzde 45’i açlık, susuzluk ve hastalık nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Tarihin sayfalarına bir insanlık utancı olarak geçen Kırım Sürgünün 71. yıldönümünde kaybettiğimiz Kırım Türklerini saygıyla anıyor ve yaşanan acıları unutmayacağımızı belirtiyorum.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X