‘Başkan bunadı’ tartışması ülkeyi karıştırdı

Afrika kıtasının en yaşlı lideri Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, parlamento açılışında, bir ay önce yaptığı konuşmanın tekrarını yaptı. “Başkan bunamış olabilir” tepkileri, Mugabe’nin ofisinden de “metinler karıştırıldı” açıklaması geldi.

‘Başkan bunadı’ tartışması ülkeyi karıştırdı
HABERİ PAYLAŞ

Afrika kıtasının en yaşlı lideri 91 yaşındaki Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin, parlamento açılışında yaptığı konuşma dünyada haber oldu.

Bunun nedeni, aynı konuşmanın yaklaşık bir ay önce de yapılmış olması. Mugabe, 21 gün önce ulusa sesleniş konuşmasındaki metnin aynısını okudu. Başkan, 30 dakika boyunca İsçi haklarından, turizm ve tarımdan bahsetti.

Parlamento üyelerinin şaşkın bakışlar altında dinlediği konuşma sonrası, Mugabe’nin yaşı, görevini yerine getirip getiremeyeceği tartışmaları bir kez daha gündeme geldi.

Mugabe’nin sözcüsü , konuyla ilgili yaptığı açıklamada, olayın ofiste meydana gelen bir karışıklık sonucu yaşandığını belirtti. Mugabe, 1987 yılından bu yana devlet başkanlığı koltuğunda oturuyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X