Başkan Dündar dönüşümü anlattı

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, hayata geçirdikleri kentsel dönüşüm projeleri ve çalışmaları hakkında Mimarlar ve Mühendisler Grubu Bursa Şubesi üyelerine sunum yaptı.

Başkan Dündar dönüşümü anlattı

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Mimarlar ve Mühendisler Grubu tarafından düzenlenen ‘Osmangazi’de Kentsel Dönüşüm Vizyonu’ konulu toplantıya katıldı. Toplantıda yürüttükleri kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bir sunum yapan Başkan Dündar, Osmangazi’yi yıkarak yeniden inşa ettiklerini ifade etti.

Osmangazi Belediyesi olarak her zaman ‘Şehre nasıl katkı sağlarız’ düşüncesiyle hareket ettiklerini kaydeden Başkan Dündar, “Göreve geldiğim 2009 yılında şehre en doğru katkıyı sağlamak adına çalışmalar yürüterek ‘Master Plan’ çıkardık. Kentsel Dönüşüm Master Planı ile Osmangazi’de müdahale etmemiz gereken bölgeleri ve müdahale biçimlerini belirledik. Müdahale bölgeleri olarak Soğanlı, Kent Meydanı, Demirkapı, Hisar, Balıklı, Çarşamba bölgelerini tespit ettik. Tabi ki her bölgeye farklı bir müdahale biçimi gerekiyor. Bir bölgeyi yıkıp yeniden inşa ederken, Hisar gibi tarihi bölgeler de ise restorasyon çalışmaları yürütüyoruz. Bazı bölgelerde de imar planlarını uyguluyoruz.  Hazırladığımız Master Plan çerçevesinde Bursa’nın bu karakteristik özelliklerini belirleyerek ilçeye gerekli müdahaleleri yaptık. Hisar İçi, Kent Meydanı, Soğanlı, Demirkapı müdahale ettiğimiz bölgelerin başında geliyor” dedi.

SOĞANLI’YA BÜYÜK İLGİ VAR

Soğanlı Mahallesi’nde toplam 42 hektar alan Türkiye’ye örnek kentsel dönüşüm çalışmasına imza attıklarına vurgu yapan Başkan Dündar, “4 bölüm olarak uygulanan projenin tüm etaplarında inşaat çalışmaları devam ediyor. Yeşil alanları, açık ve kapalı otoparkları, çevre yoluna bağlantısı, alışveriş mekanları ile kendi yaşam alanını yepyeni mimari çizgilerle yorumlayan bir proje. 2017 yılında projeyi tamamlayacağız. Şuan yabancı uyruklu vatandaşlar bile buradan konut almak için başvuru yapıyor. Proje tamamlandığında Soğanlı, Bursa’nın cazibe merkezi olacak. Ticaret alanları, pazar alanı, ibadet ve eğitim alanları, sosyal ve kültürel alanları ile yaşama değer katan her şey Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi ile Bursalılarla buluşacak. Soğanlı’nın yanında yer alan Kanalboyu Caddesi’ni de iki bina arası 100 metre olarak planladık. Bu çalışma ile Botanik Parkı, Hayvanat Bahçesi, Merinos Parkı ve Kültürpark arasında şehre nefes aldıran bir alan oluşturuyoruz. Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi bunun için çok değerli. Çok detaylı çalışmalar yürüterek en iyi projeleri ortaya koyuyoruz” dedi.

Dündar, Kent Meydanı, Hisar İçi Kentsel Yenileme ve Demirkapı Kentsel Dönüşüm projeleri hakkında da bilgiler verdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X