‘ Başkanlık sistemini getirelim, sorunları bitirelim’

Başbakan Yıldırım, İzmir’de katıldığı toplu açılış töreninde, “İstikrarı sürekli hale getirmek için tek başına iktidar sağlayacak bir sisteme ihtiyaç var. Bu da başkanlık sistemidir. Başkanlık sistemini getirelim, sorunları bitirelim.” dedi.

‘ Başkanlık sistemini getirelim, sorunları bitirelim’
HABERİ PAYLAŞ

Başbakan Binali Yıldırım, Ödemiş ilçesinde, İzmir’de 780 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen 175 projenin toplu açılış törenine katıldı.

Başbakan Yıldırım, Ödemişlilere seslenirken, “Türkiye alçak ve haince bir darbe girişimi yaşandı. Bu girişim karşısında Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi İzmir’de de Ödemiş’te de bayrağımıza sahip çıktınız, al yıldızlı bayrağımızı yere düşürmediniz, darbecilere darbe vurdunuz. Türkiye’nin yolunu, önünü açtınız.” dedi. 

Ödemiş’teki toplu açılış töreninde 780 milyon liralık bedelle yapılan 175 projenin toplu açılışını yapacaklarını dile getiren Yıldırım, projelerin İzmir’e ve Türkiye’ye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye alçak ve haince bir darbe girişimini yaşadı. Bu girişim karşısında Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi İzmir’de de Ödemiş’te de bayrağımıza sahip çıktınız, al yıldızlı bayrağımızı yere düşürmediniz, darbecilere darbe vurdunuz. Türkiye’nin yolunu, önünü açtınız. Durmayacağız, yorulmayacağız, yola devam edeceğiz. 15 Temmuz’da darbeyi sona erdirdiniz ama durmadınız, 27 gün boyunca işinizde gücünüzde akşam da demokrasi nöbetlerinde meydanları boş bırakmadınız, Allah sizden razı olsun. İzmir, çok büyük bir iş yaptı. İzmir, darbecilere hakettikleri dersi en iyi şekilde verdi.” 

İzmir’de devam eden proje yatırımlarına değinen Yıldırım, İstanbul-İzmir otoyolunu 2018’de, Ankara-İzmir hızlı trenini de 2019’da açmayı hedeflediklerini, böylece İzmir’den yola çıkan birinin 12 saatte İstanbul ve Ankara’ya gidip tekrar dönebileceğini kaydetti. 

Yeni anayasa tartışmaları

Yıldırım, Türkiye’nin yıllardan beri darbeleri ve yeni anayasayı konuştuğunu, ikisinin de arka arkaya geldiğini söyledi. “İki iletten de milleti kurtaramadık” diyen Yıldırım, milletin kendilerine yetki vermesine rağmen diğer partilerin üzerlerine düşen sorumluluğu almadığını söyledi.

Partilerin seçim meydanlarında “yeni anayasa” demesine rağmen daha sonra bunu unuttuğunu ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biliyorsunuz 2 gün önce Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli dedi ki, ‘Artık şu anayasa meselesini halledelim. Bizim düşüncemiz, yani Milliyetçi Hareket Partisinin düşüncesi parlamenter sistemi daha da güçlendirmek. Ama biz de diyoruz ki darbeleri önlemek için, istikrarı sürekli hale getirmek için, zayıf hükümetlerle Türkiye’nin kayıplarını önlemek için mutlaka ve mutlaka güçlü, tek başına iktidar sağlayacak bir sisteme ihtiyaç var. Bu da başkanlık sistemidir. Başkanlık sistemini getirelim, sorunları bitirelim. Biliyorsunuz yaptığımız referandumla birlikte cumhurbaşkanı artık sizler tarafından seçiliyor. Şimdi bu fiili durumu, mevcut durumu anayasayla düzeltmek gerekiyor. Bahçeli bunu da söylüyor. Biz de diyoruz ki ‘Eğer böyle diyorsanız biz de hazırız. Gelin bu anayasa değişikliğini Meclisten geçirelim ve milletin önüne götürelim’. Milletten korkulur mu? Milletten korkulmaz. Darbe savuşturan milletin önünde selam durulur, selam. Onun için bu anayasayı Meclise getireceğiz, Meclisten 330 oyu ve üstünü alır almaz doğru önünüze geleceğiz. Sizlerin onayına sunacağız. 367 dahi olsa yine millete soracağız. Çünkü bu önemli iş. Önemli işlerin adresi millettir.”

Yıldırım, ülkede krizler olunca çözüm üretenin hep vatandaş olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Onun için siyaset çıkmaz sokağa girdiğinde önünü açacak, siyasete yön verecek tek adres milletin adresidir. Bu sefer de bunu yapacağız, önünüze getireceğiz ve memleketi artık bu sorundan kurtaracağız. Çünkü sevgili kardeşlerim AK Parti iktidarı, sorunları torunlara bırakan bir parti değildir. Sorunları çözen, torunları aydınlık yarınlara bırakan partidir. AK Parti milletin partisidir. Ödemiş’ten Meclisteki partilerimize bir kez daha sesleniyorum. Gelin bu sefer bu sorumluluğu yerine getirelim, bu şerefli görevi ihmal etmeyelim, Mecliste bu anayasa değişikliğinin gerçekleştirelim. Darbe anayasasından kurtarmakta bu çorbada sizin de tuzunuz olsun. Bu sizlere, partilerinize gönül vermiş olan milyonlara sözünüzdür, borcunuzdur, zamanın ruhunu kaybetmeyin.”

“Başkanlık sistemini getirelim, sorunları bitirelim”

Başbakan Binali Yıldırım, “Milliyetçi Hareket Partisinin düşüncesi parlamenter sistemi daha da güçlendirmek.’ Ama biz de diyoruz ki, darbeleri önlemek için, istikrarı sürekli hale getirmek için, zayıf hükümetlerle Türkiye’nin kayıplarını önlemek için mutlaka ve mutlaka güçlü, tek başına iktidar sağlayacak bir sisteme ihtiyaç var. Bu da başkanlık sistemidir. Başkanlık sistemini getirelim, sorunları bitirelim” dedi.

 

“Laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koyma zamanı”

Yıldırım, 79 milyon için “durmadan, bıkmadan, usanmadan, taş üstüne taş koymak için çalıştıklarını” ifade ederek, “Laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koyma zamanıdır. Laf üretmeyeceğiz, iş üreteceğiz, aş üreteceğiz, istihdam üreteceğiz. Bu sorumluluğumuzu göreve geldiğimiz ilk günden beri sürdürüyoruz. Ülkemizin nereden nereye geldiğimizi görüyorsunuz. Türkiye, namerde muhtaç haldeydi. IMF’nin kapısından gelemiyordu, borcu milyarları bulmuş, bankaları iflas etmiş, bir gecede yüzde 50 fakirlemiş durumdaydı.” dedi.

O dönem Anadolu’dan “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sesinin yükseldiğini kaydeden Yıldırım, bu süreçte her alanda iyileşmelerin yaşandığını, kişi başına düşen milli gelirin 3 bin 200 dolardan 10 bin dolar seviyesine çıktığını aktardı.

Yıldırım, AK Parti’nin hizmetin ve yatırımın adresi olduğunu dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“AK Parti aynı zamanda demokrasinin, özgürlüğün, insan haklarının yüceye ulaştırıldığı partinin adıdır. AK Parti milletin ta kendisidir, AK Parti Türkiye’nin partisidir. Bunun karşılığı olarak AK Parti iktidarı millete yaptığı bu hizmetlerden dolayı, sizlerin her seçimde desteğini daha da fazla alarak yoluna devam ediyor. Milletin emaneti bizim namusumuzdur. 15 Temmuz’da namusuna hep birlikte sahip çıktık. Ceketimizi, şapkamızı alıp kaçmadık, darbelerde şapkasını alıp kaçan iktidarlar gibi olmadık. Darbe karşısında dimdik duran, bu aziz milletin karşısında şapka çıkardık. Katillerle göğüs göğüse mücadele ettik. Milli iradeye sahip çıktık, şehitler verdik, gazilerimiz oldu ama namerde boyun eğmedik. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Onlar bizim baş tacımızdır. Gerek bölücü terör örgütüne karşı Ödemiş’in efeleri gibi kahramanca çarpışan, şehit olmaktan bir an olsun bile tereddüt etmeyen aziz şehitlerimize, 15 Temmuz şehitlerimize ve bütün gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X