Başkent, Kemik İliği Naklinde İlk Olma Yolunda

Kemik iliği nakli ve hücresel tedavide uluslararası düzeyde kalitenin göstergesi olan FACT-JACIE akreditasyonunu 4 yıl önce Türkiye’de ilk kez alan sağlık kurumu ünvanını taşıyan Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde

Başkent, Kemik İliği Naklinde İlk Olma Yolunda

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Ana Bilim Dalı Erişkin Kök Hücre Nakli Merkezi Klinik Program Direktörü Prof. Dr. Hakan Özdoğu, FACT’in Amerika, JACIE’nin ise Avrupa standardı olduğunu, ikisi birleşerek dünya standartlarında yapılan hizmeti belgelediğini kaydetti. Prof. Dr. Hakan Özdoğu, “Kemik iliği naklini gerçekleştirmek için üç ana öge vardır. Birincisi klinik, ikincisi hücre toplama ünitesi, üçüncüsü ise hücre işleme ünitesidir. Merkezimiz 10 Ocak 2012’de her üç ünite içinde akredite olmuştur” diye konuştu. Prof. Dr. Hakan Özdoğu, kemik iliği naklinin çoğunlukla kötü huylu kan hastalıkları ve bazı tümörlerde uygulanan tedavi yöntemi olduğunu, ayrıca bağışıklıkla ilgili hastalıklar, kalıtsal ve metabolik hastalıkları da kapsayan çok geniş bir alanda uygulanabildiğini bildirdi. ÖNDER BİR SAĞLIK KURULUŞU OLMA MİSYONU Prof. Dr. Hakan Özdoğu, “Merkezimizde akut lösemi, aplastik anemi, lenfoma, multiple myeloma, immun sistem bozukluğu, orak hücre hastalığı gibi kemik iliği nakli ve hücresel tedavilerden yarar görebilecek olan, iyi ve kötü huylu kan hastalıklarının tedavisini yapıyoruz” bilgisini verdi. Prof. Dr. Özdoğu, hücresel tedavi alanında gereksinimlerini dünya standartlarında karşılayan, bilimsel gelişmelere katkıda bulunan, kendisini sürekli güncelleyen, çağdaş eğitimin yapıldığı, hasta, donör ve çalışan güvenliğinin ön planda tutulduğu, uluslararası üstün nitelikli sağlık hizmetinin üretildiği önder bir sağlık kuruluşu olma misyonunu sürdürdüklerini vurguladı. Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılı değerlendirmesine göre ülke genelindeki 69 merkez arasında 2 kategoride Türkiye birincilikleri elde ettikleri anımsatan Prof. Dr. Hakan Özdoğu, bu dönemde 90 kişiye nakil yapıldığını, kritik süreç olan ilk 100 günde hastaların tamamının yaşatıldığını aktardı. Prof. Dr. Hakan Özdoğu, nakilden sonraki ilk 6 ayda hastaların yaşama oranının yüzde 97 düzeyinde yansıdığını, bu sonuçların Avrupa standartlarına eşdeğer seviyede olduğunu dile getirdi. FACT-JACIE AKREDİTASYONU BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ndeki Erişkin Kök Hücre Nakli Merkezi’nin iyi sonuçlar almasında FACT-JACIE akreditasyon standartlarını sağlamış olmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Hakan Özdoğu, şunları söyledi: “Merkezimiz, 4 yıllık akreditasyon döneminin sonunda geride bıraktığımız Aralık ayında yeniden akredite olabilmek için ciddi bir denetim sürecinden geçti. Denetimi geçmek, klinik, kök hücre toplama ve kök hücre işleme ünitelerinde ileri teknoloji ve alt yapı kurulmasını gerektiriyor. Halen Avrupa’da bulunan 179 nakil merkezi arasında yeniden akredite olan sağlık kuruluşu sayısı 60’tır. Hücresel tedavi yöntemlerini etik değerlere ve kanıta dayalı tıbbi kurallara bağlı kalarak uygulayan ve bu alanda bilimsel gelişmelere katkıda bulunan merkezimiz reakredite olursa, kemik iliği nakli alanında Türkiye’de bir ilke imza atmış olacağız.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X