Başkent’te Erdoğan-Steinmeier zirvesi! Görüşme sonrası ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’i Beştepe’de resmi törenle karşıladı. İki lider, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. “İlişkilerimizi geliştirme konusunda hemfikiriz.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya-Türkiye ikili ticaret hacmini 60 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Erdoğan, “Almanya ile savunma sanayiindeki kısıtlamaları gündemden çıkarmalıyız.” diye konuştu. Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ise görüşmenin son derece yararlı olduğunu belirterek “Dünyadaki hiçbir ülkeyle Almanya’nın bu kadar yoğun dostane ve ailevi ilişkileri yoktur.” ifadesini kullandı.

Başkent’te Erdoğan-Steinmeier zirvesi! Görüşme sonrası ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’i Beştepe’de resmi törenle karşıladı.

Steinmeier’in makam aracını, Beştepe önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Steinmeier’i külliyenin ana giriş kapısında karşıladı.

Erdoğan ve Steinmeier’in tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke milli marşları çalındı.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı “Merhaba asker” diyerek selamladı.

Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

Erdoğan ve Steinmeier, merdivenlerde Türkiye ve Almanya bayrakları önünde tokalaşarak, gazetecilere poz verdi.

İki lider, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

ERDOĞAN’IN KONUŞMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“İlişkilerimizi geliştirme konusunda hemfikiriz. Bugün görüşmelerimizde ülkelerimiz arasındaki çok boyutlu ilişkileri ikili olarak ele alma fırsatını bulduk. Turizm alanındaki iş birliğimiz de her geçen gün gelişmektedir.

Her alanda yoğun ilişkilere sahibiz. Avrupa ile birlikte Almanya’da yükselen İslam düşmanı örgütlere ilişkin endişelerimiz giderek artıyor. PKK, FETÖ başta olmak üzere insanlarımızın huzurunu kaçıran terör örgütleri ile mücadeleye de değindik. Terörle mücadele hususunda Alman makamlarından daha fazla destek beklediğimizi ifade ettim. Türkiye-AB ilişkileri de gündemimizde yer aldı. Almanya-Türkiye ikili ticaret hacmini 60 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Almanya ile savunma sanayiindeki kısıtlamaları gündemden çıkarmalıyız.

İSRAİL’İN GAZZE SALDIRILARI

Gazze’deki zulümlerin son bulması çağrımızı tekrarladım. İsrail’in saldırıları devam ettiği müddetçe bölgesel küresel barışa yönelik tehditler arıyor. İsrail-İran arasındaki gerilim bunu en çarpıcı örneğidir. Bundan sonra da ateşkesin sağlanması, kesintisiz ve yeterli insani yardımın Filistin halkına ulaştırılmasına yönelik çabalarımızı artırarak sürdüreceğiz. İsrail yönetiminin Gazze’de işledikleri insanlık suçlarını ve katliamlarını gündemden düşürme çabalarına prim verilmemesi gerekiyor. Netanyahu, sırf siyasi ömrünü uzatmak adına kendi vatandaşları dahil tüm bölgemizin güvenliğini tehlikeye atıyor.”

STEINMEIER’İN AÇIKLAMALARI

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ise şöyle konuştu:

“Hemşehrilerinizin konukseverliğini son 3 günde birebir yaşadım. Gaziantep, Ankara’ya davetiniz için teşekkür ederim. Görüşmelerim son derece yararlı oldu. Dünyadaki hiçbir ülkeyle Almanya’nın bu kadar yoğun dostane ve ailevi ilişkileri yoktur.

“TARİHİ BAĞLARIMIZ SON DERECE GÜNCEL”

İnsani ilişkiler bağlarımızı özel kılıyor. İlişkilerimiz çok uzun bir geçmişe dayanıyor. Tarihi bağlarımız son derece güncel. Dün deprem bölgesini ziyaret ettim ve orada yeniden inşa çalışmalarının ne kadar takdire şayan olduğunu ifade ettim. Suriyeli göçmenler de bu depremlerin mağdurları oldular. Onlarla da konuştum. Almanya olarak depremzedeleri desteklemeye devam edeceğiz.

“7 EKİM SALDIRISI OLMASAYDI ORTADOĞU’DAKİ BU SAVAŞ OLMAZDI”

İki ülke olarak birbirimiz için vazgeçilmeziz, birbirimize ihtiyacımız var. Ortak çözümler bulmalıyız. Kıbrıs ve Ukrayna konusu da ele aldık. 7 Ekim saldırısı olmasaydı Ortadoğu’daki bu savaş olmazdı. Filistinliler için siyasi bir perspektif olmalı.”

SORULARI YANITLADILAR

İki lider konuşmalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

ERDOĞAN: İSRAİL İLE TİCARİ İLİŞKİLERİ ARTIK AYAKTA TUTMUYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sık sık İsrail’e karşı sesinizi yükseltiyorsunuz yoğun ticari ilişkileri de ayakta tutuyorsunuz” sorusuna “Yoğun ticari ilişkileri artık ayakta tutmuyoruz, o iş bitti. Bunu da kısa zaman önce Dışişleri Bakanım açıkladı. Şu anda İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırılardaki ölüm sayısı 45 bini buldu. Gazze’de her taraf yıkılmış durumda. Şu anda rehinelerin takası noktasında bir gayretin içerisindeyiz, temenni ederiz ki bu takasta başarılı oluruz. Burada çocuk, kadın, yaşlı maalesef ağır manzara var. Bu manzarayı Alman dostlarımızın görmesi lazım. Gazze, Filistin tamamıyla yerle yeksan olmuş.” yanıtını verdi.

STEINMEIER: ALMAN GÜVENLİK GÜÇLERİ BU FAİLLERE HAK ETTİKLERİ CEZAYI VERECEKLER

Almanya Cumhurbaşkanı ise “Almanya Türk kökenli vatandaşlara yönelik ırkçı saldırılar sürüyor. Son olarak kundaklama sonucu 4 Türk hayatını kaybetti. Alman hükümeti saldırılara karşı bir önlem almıyor mu? Aşırı ırkçı yapılara karşı nasıl bir önlem alacaksınız?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Bahsettiğiniz olay beni de en az sizin kadar üzüyor dedim. Solingen’deki son kundaklama olayı farklı. Solingen’deki saldırının 30. yıl dönümü vesilesiyle konuşma yaptım. Bu kadar etkili bir etkinlikten sonra benzer olayın tekrarlayabileceğini düşünemezdik. Yeni bir saldırı oldu maalesef. Alman güvenlik güçleri ve yargısı bu faillere hak ettikleri cezayı verecekler.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X