<

Başkomutan Denizkurdu 2015 Tatbikatı’nda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizkurdu 2015 Tatbikatı’nı “başkomutan” sıfatıyla tatbikatın sancak gemisi TCG Salihreis’ten takip etti.

Başkomutan Denizkurdu 2015 Tatbikatı’nda
HABERİ PAYLAŞ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Denizkurdu 2015 Tatbikatı’nın “seçkin gözlemci günü” Ege Denizi’nin Türk karasularında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele’nin sevk ve idaresindeki tatbikatın Erdoğan’ın katıldığı bölümünde atışlar yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Vekili ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay’ın geminin üst güvertesinde yerlerini almasının ardından “seçkin gözlemci günü”nün ikinci bölümüne geçildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında ilk

Cumhurbaşkanı Erdoğan tatbikatı Donanma Komutanlığı logolu ve arkasında “Sn. Erdoğan” yazılı şapkayı takarak izledi. 

Tatbikat kapsamında, ilk olarak belirlenen hedefe Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Sea Hawk helikopterlerinden atış yapıldı.

İki helikopterden hareketli hedefe yapılan Hellfire güdümlü mermi atışında isabet sağlandı. Görevin tamamlanmasının ardından helikopterler, tatbikatın sancak gemisi olan TCG Salihreis’in önünden alçak uçuş yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı selamladı. 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca ilk defa hareketli hedefe Hellfire güdümlü mermi atışı yapıldığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan atış öncesi Orgeneral Akar ve Oramiral Bostanoğlu’dan bilgi aldı.

Erdoğan’dan atış izni

Daha sonra TCG Oruçreis ve TCG Yavuz firkateynlerinden Sea Sparrow güdümlü mermi atışına gerçekleştirildi.

Atışların hedefi tam isabetle vurması, protokol tarafından alkışlandı.  Tatbikata fırkateyn, korvet ve hücümbotlarının su üstü atışlarıyla devam edildi. Atışlar öncesi Donanma Komutanı Koramiral Kösele, Erdoğan’a bilgi verdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının isabetli atışlarının ardından Kösele, üzerinde bulunulan TCG Salihreis Fırkateyni’nden de atış yapılması talebini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izin vermesinin ardından tatbikatın sancak gemisi TCG Salihreis’ten su üzerindeki hedefe top atışları gerçekleştirdi. İsabetli atışlarının ardından hedef battı.

Tatbikata katılan unsurlara seslendi

Donanma Komutanlığınca hazırlanan pasta, tatbikatın başarıyla tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kesildi.

Erdoğan ve beraberindekilerin geminin “sancak kırlangıç” bölümünde yerlerini almalarının ardından ise tören geçişi yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tatbikata katılan helikopter, gemi ve uçakların selamlamalarına el sallayarak karşılık verdi. Geçiş sırasında TCG Kemalreis tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan için 21 pare top atışı gerçekleştirildi.

 

Geçiş töreninin ardından geminin “köprü üstüne” geçen Erdoğan, buradan tatbikata katılan unsurlara seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin değerli mensupları, 14-28 Mayıs tarihleri arasında denizlerimizde yapılmakta olan Denizkurdu 2015 Tatbikatı’nın şu anda başarılı seyrini tüm komuta kademesi ile birlikte izledik. Gerçekten bizler için gurur verici, onur verici bu tatbikatın ülkemizin güvenliği, emniyeti için hayırlara vesile olduğuna inanıyorum. Tüm emeği geçen komuta kademesinde olsun, tüm buradaki ekiplerimize olsun başarılarının artarak devamını diliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X