Başsavcılık’tan ABD Konsolosluk çalışanı hakkında açıklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, herhangi bir diplomatik bağışıklığı bulunmayan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı N.M.C’nin ifadesi için savcılığa davet edildiğini, bu kişinin eşi ve çocuğunun ise Amasya’da gözaltına alındığını bildirdi.

Başsavcılık’tan ABD Konsolosluk çalışanı hakkında açıklama

ABD Konsolosluğu çalışanı bir kişinin FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından yeni bir gelişme yaşandı.

 

Tutuklanan konsolosluk çalışanı Metin Topuz’un ifadesi doğrultusunda iki kişi hakkında daha gözaltı kararı çıkarıldı.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada şüpheliler S.C ve K.İ.C’nin Amasya’da gözaltına alındığı bildirildi.

 

Açıklamada, eşi ve çocuğu gözaltına alınan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı N.M.C’nin ise ifadesinin alınması için savcılığa davet edildiği kaydedildi.

 

N.M.C’nin herhangi bir “diplomatik bağışıklığı” bulunmadığı ifadesi de açıklamada yer aldı. 

 

BİR KONSOLOSLUK ÇALIŞANI TUTUKLANMIŞTI

 

ABD İstanbul Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz, FETÖ soruşturması kapsamında 25 Eylül’de gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.

 

ABD’nin tepki gösterdiği olay sonrası Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Topuz için “ABD Konsolosluğunun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığı gibi, herhangi bir diplomatik veya konsuler bağışıklık sahibi de değildir” bilgisi verilmişti.

 

VİZE RESTLEŞMESİ

 

ABD, büyükelçilik ve konsolosluklara giden ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını açıklamıştı.

 

Türkiye’de bu karara misilleme olarak ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemlerini askıya aldığını açıklamıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X