Batı Trakya’dan işbirliği çağrısı

Batı Trakya Türkleri’nin efsane lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in oğlu işadamı Levent Sadık Ahmet, Yunanistan ve Türk azınlığın yaşadığı Batı Trakya’daki fırsatlara işaret etti.

Batı Trakya’dan işbirliği çağrısı

HASAN ALİ ÇAVUŞ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Üyesi Levent Sadık Ahmet, Yunanistan’da ve Türk azınlığın yaşadığı Batı Trakya’da Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin sağladığı avantajlara dikkat çekerek, iş dünyasına ticari işbirliği ve yatırım çağrısı yaptı.

Pamuk sektörünün güçlü firmalarından DCT Trading’in sahibi olan ve DEİK’teki görevinin yanı sıra, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Tarım Meclisi’nde yer alan Levent Sadık Ahmet, geçtiğimiz günlerde Bursa’da Batı Trakyalı Dostlar grubunun konuğu oldu. Sukaypark tesislerinde gerçekleştirilen toplantıda, hemşerileri ile hasret gideren genç işadamı, babası Batı Trakya Tükleri’nin efsane lideri Dr. Sadık Ahmet’in mücadele yıllarında ve ölümünün ardından yaşadıklarını, başarı hikayesini ve Yunanistan ile Batı Trakya’daki çalışmalarını anlattı.

BABAM ELLERİMDE CAN VERDİ

Konuşmasına Batı Trakyalı Dostlar grubuna davetlerinden dolayı teşekkür ederek başlayan Levent Sadık Ahmet, aile olarak çok zor şartlar altında, çok acı günler yaşadıklarına dikkat çekti. Ahmet, ”Babam elim kazada benim ellerimde rahmetli oldu” dedi. İş hayatına üniversite yıllarında Yunanistan’la pamuk ticareti yapmak isteyen bir manifaturacı ile tanışarak atıldığını belirten Ahmet, ”Şu anda Türkiye’nin dört bir yanında 32 civarında iplik tesisine pamuk tedariki yapıyoruz. Yunanistan’ın pamukta en iyi müşterisi olduk. Müslüman ve Türk olsam da doğduğum büyüdüğüm, vatandaşı olduğum Yunanistan’ın pamuğunu okyanus ötesi ülkelere pazarlamaktan gurur duyuyorum. Avustralya, Amerika, Afrika ve Brezilya’ya pamuk satıyoruz” diye konuştu.

HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Levent Sadık Ahmet, toplantının ardından yaptığı açıklamada da, ekonomik krizle boğuşan Yunanistan ve Batı Trakya’da AB üyeliği ile teşviklerin getirdiği fırsatlara dikkat çekerek, Türk işadamlarına farklı sektörlerde işbirliği ve yatırım çağrısı yaptı. Ahmet, ”Biz her türlü işbirliğine hazırız” dedi.

ZORLUKLAR İNSANI KAYA GİBİ SERT YAPIYOR

Levent Sadık Ahmet, bu günlere kolay gelmediğini, pamuk işinin çok zor olduğunu ifade ederek, ”Aradaki fiyat gidiş-gelişleri çok riskli. Üç-beş gecede 100 küsür yıllık firmaların kaybolduğunu gördük; 2007, 2010 yıllarında. Yani pamuk çok tehlikeli bir emtia… Ticarette kazanmakla kaybetmek kardeştir. Sürekli kazanamazsınız ama sürekli de kaybedemezsiniz. Buralara gelmek hiç kolay olmuyor ama bu zorluklar da insanı kaya gibi sert yapıyor. Kolay kolay yılmazsınız” ifadelerini kullandı.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Batı Trakyalı Dostlar Grubu Dönem Sözcüsü İsmail Hayat, toplantının sonunda, gecenin anısına ve Batı Trakya’ya katkılarından dolayı Levent Sadık Ahmet’e plaket takdim etti ve başarılar diledi.

BENİM EN ÇOK İMRENDİĞİM İNSAN DR. SADIK AHMET’TİR

-Dürüst ve çalışkan olmayanlarla hiçbir zaman iş yapmadım.

-Çok çalışmadan başarılı olmak ve başarıyı sürdürmek imkansız.

-Hedeflerimizi büyük tutalım ama hayalpesert de olmayalım.

-Çıtayı her gün biraz yukarı koyarsanız çalışma azminiz yüksek olur.

-Kalbim her zaman Batı Trakya ile atıyor ve bu şekilde çok mutluyum.

-Benim en çok imrendiğim insan rahmetli babam Dr. Sadık Ahmet’tir.

-Batı Trakyalı dostlarım gelin birbirimize kalplerimizi açalım.

-Her Batı Trakyalı’nın dönüp bölgeye bir çivi çakmasını rica ediyorum.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X