Batı Trakyalılar Ankara’ya akın etti

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) üyeleri 29 Ocak Milli Direniş Günü’nü bu yıl Anıtkabir’de andı. Mozoleye çelenk koyan Genel Başkan Necmettin Hüseyin, Yunanistan’ı Türk Azınlığa yönelik tutumu ve darbecileri iade etmemesi nedeniyle eleştirdi

Batı Trakyalılar Ankara’ya akın etti

BTTDD Genel Merkezi öncülüğünde, Türkiye’nin farklı illerindeki şubelerin üyeleri otobüslerle önceki gün Ankara’ya akın etti. Yüzlerce Batı Trakyalı Anıtkabir’in girişinde toplanarak, ’29 Ocak Milli Direniş Günü’ ile ilgili pankart açtı. Genel Başkan Necmettin Hüseyin burada yaptığı açıklamada, “29 Ocak olaylarının 29. yılında yine birlikteyiz. Bu defa sesimizi derneğimizin 70. kuruluş yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahat Anıtkabir’den duyurmayı tercih ettik” dedi.

Yunanistan’daki Türk azınlığın sorunlarının devam ettiğini, hatta son bir yılda baskıların had safhaya ulaştığını anlatan Hüseyin, ”Okullarımızın kapatıldığı, dernek merkezlerimizin polis baskınına uğradığı, belediye başkanlarımızın gözaltına alındığı ve haklarında hapis kararlarının verildiği bir yılı geride bıraktık. Bizler zamanı geldiğinde yollara döküldük. Dr. Sadık Ahmet ve arkadaşlarının yarattığı ruh bu toplumun ruhudur. İşte bu ruhun canlı kanıtı bugün andığımız 29 Ocak olaylarıdır” ifadelerini kullandı.

MÜCADELEYİ AYAKTA TUTUYORUZ

29 Ocak 1988’de Yunanistan’ın baskılarına ve Türk kimliğinin inkarına karşı çıkan binlerce Batı Trakyalının Gümülcine meydanına inerek, ‘Biz Türküz’ diye haykırdığını; 29 Ocak 1990’da ise Gümülcine’de Türklere ait işyerlerinin bir grup Yunanlı tarafından yağmalandığını kaydeden Hüseyin, ”Biz 29 yıldır Türklük onuruyla bir başkaldırının, bir direnişin yıl dönümünü anmaya devam ediyoruz. Bu mücadeleyi ayakta tutuyoruz” diye konuştu.

 

ÇİPRAS DARBECİLERİ İADE ETMELİ

Yunanistan’ın darbecileri iade etmemesine değinen Necmettin Hüseyin, şunları kaydetti: “Yunan idarecileri Türk fobisine yenik düştü. Çifte standart uyguladı. Eli kanlı FETÖ terör örgütünün hain darbecilerini iade etmeme kararı aldı. Bu nasıl bir demokrasi? Ey Çipras sizin insanlığı, demokrasiyi, hakkı, hukuku layık görmediğiniz, doğduğu topraklardan söküp attığınız Batı Trakya Türkleri Ankara’dan size sesleniyor. Söylemde değil eylemde demokratik olun, hakkı hukuku yaşatın. Batı Trakya Türklerinin haklarını verin. Eli kanlı darbecileri iade edin. Dostluk, komşuluk, hukuk, adalet kelimelerinin hakkını verin. Verin ki bizde önümüzdeki yıl Çanakkale şehitliğinde, ertesi yıl Selanik’te, bir sonraki yıl Atina’da 29 Ocakları anarken güzel şeyler söyleyebilelim. Ayrıca bizlere ‘Türk değilsiniz, Yunanistan da Türk yoktur’ diyenlere buradan cevabımız nettir: Ne mutlu Türküm diyene.”

BURSA YOĞUN KATILIMLA FARK YARATTI

Basın açıklamasının ardından Batı Trakya Türkleri kortej halinde aslanlı yoldan yürüyerek Anıtkabir’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı. Burada heyet adına BTTDD Genel Başkanı Necmettin Hüseyin, mozoleye çelenk koydu ve anı defterini imzaladı. Anıtkabir müzesini de gezen Batı Trakyalıların Ankara programı Yenimahalle Belediyesi’ne ait tesislerde gerçekleştirilen ‘29 Ocakları Unutmuyoruz. Unutturmuyoruz’ konulu konferansla son buldu. BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Dr. Ali Emin Latif, konferansta yaptığı konuşmada, 29 Ocak Milli Direniş Günü’nü başkent Ankara’da, Ata’nın huzurunda anmanın gururunu yaşadıklarını belirtti. Bursa’dan 3 otobüsle en yüksek katılımı sağlayan şube olduklarının altını çizen Eminlatif, ekibine ve üyelere teşekkür etti.

29 OCAK MİLLİ DİRENİŞ GÜNÜ NEDİR?

Yunanistan’daki 150 bin Batı Trakya Türkü, Atina’nın etnik kimliklerini inkarı ve yıllarca devam eden baskılara karşı ‘artık yeter’ diyerek, 29 Ocak 1988’de planlanan yürüyüşe katılmak üzere Gümülcine’ye akın etmiştir. Ancak tarihi Eskicami ile Valilik arasındaki yürüyüş engellenmiş, binlerce Batı Trakya Türkü şehre alınmamıştır. Bazı azınlık mensupları da Yunan polisinin şiddetine maruz kalmıştır. 29 Ocak 1990’da ise bir grup Yunanlı, Gümülcine şehir meydanındaki Türklere ait iş yerlerine saldırarak, yağmalamıştır. O günlerden bu yana Batı Trakya Türkleri 29 Ocak’ı Milli Direniş Günü olarak anmaktadır.                

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X