Bayraktar’dan sarımsak ithalatına tepki

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yerli sarımsağın uygun fiyatına rağmen hala 4 bin tona yakın ithalat yapılmasını doğru bulmadıklarını belirtti.

Bayraktar’dan sarımsak ithalatına tepki

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, dünyada 2013’te üretilen 24,3 milyon ton sarımsağın beşte dördünün Çin tarafından üretildiğini bildirerek, “Çin, Hindistan, Güney Kore’nin ardından sarımsak üretiminde Rusya, Bangladeş, Myanmar ve Özbekistan geliyor. Ülkemiz, dünya üretiminde yüzde 0,4 ile 17’nci sırada. 2007-2012 döneminde yıllık ortalama 80 bin ton olan sarımsak üretimimiz 2013’de 87 bin tona, 2014’te 91 bin tona çıktı. Bu yıl üretimin 95-96 bin tonu bulacağı tahmin ediliyor. İller arasında yüzde 21,8 ile Kastamonu ilk sırada yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Yapılan ithalat rakamlarına da değinen Bayraktar, geçen yıl itibarıyla taze, kuru ve işlenmiş 3 bin 896 ton sarımsak ithalatı için 10 milyon 940 bin 432 dolar döviz ödendiğini, yerli sarımsağın uygun fiyatına rağmen hala 4 bin tona yakın ithalat yapılmasını doğru bulmadıklarını kaydetti.

Bayraktar, üreticilerin kilosu 5-6 liraya sattığı Taşköprü sarımsağı dururken, Çin’den kilosu 9 lira 70 kuruşa, 4 tona yakın sarımsak ithalatı yapılmasını doğru bulmadıklarının altını çizerek, “Sarımsak ithalatının kontrol altına alınması amacıyla 2014 yılında taze ve kuru sarımsaklar için ithalattaki gözetim uygulamasındaki değer 3 bin dolar, işlenmiş olan sarımsak için 4 bin dolardır. Sarımsağın ithal fiyatı 2014 yılında ortalama 2,45 dolar, 2015 yılı 7 aylık verilere göre de 3,23 dolardır. İthalatın cazip halden çıkarılması ve yerli üreticinin korunması bakımından ithalattaki gözetim uygulaması değeri daha da artırılarak devam edilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Girdiler üzerindeki vergi yükü hafifletildiği ve üretici yeterince desteklendiği takdirde üretimde artış olacağın dikkati çeken Bayraktar, ülkenin ihtiyacı olan sarımsağı ithalata gerek kalmaksızın karşılayacak kapasitenin olduğunu belirtti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X