Bayram ekonomiyi canlandıracak

Kurban Bayramı, hayvancılık başta olmak üzere turizmden ulaştırmaya, gıdadan tekstile birçok sektöre hareket getirecek.

Bayram ekonomiyi canlandıracak

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) verilerine göre, yaklaşık 850 bin büyükbaş, 2,7 milyon da küçükbaş olmak üzere Kurban Bayramı’nda toplam 3 milyon 550 bin civarında hayvanın kurban edileceği tahmin ediliyor.


Türk halkının bunun için 7,5 milyar lira ödeyeceği öngörüyor. Ayrıca 400 kilogramlık bir sığırdan ortalama 30 kilogram deri çıkıyor. ;


Standartlara uygun elde edilmiş, tuzlanmış sığır derisinin kilogramı ortalama 3 lira. Buna göre 850 bin büyükbaş hayvandan yaklaşık 76,5 milyon liralık deri elde edileceği öngörülüyor.


Standartlara uygun kesilmiş ve saklanmış yaş koyun derisi de yaklaşık 10 liraya satılıyor. Ortalama 2,7 milyon küçükbaş hayvanın kesileceği hesap edildiğinde, küçükbaş hayvanların derilerinin ekonomik değerinin de yaklaşık 27 milyon lirayı bulacağı tahmin ediliyor. Bu arada uzmanlar, ehil olmayan kişiler tarafından kesilen ve düzgün koşullarda saklanmayan derilerden yaklaşık yüzde 20 ekonomik kayıp oluştuğuna dikkati çekiyor.

700 BİN KİŞİ TATİLE ÇIKACAK

9 günlük uzun Kurban Bayramı tatilini fırsat bilen yüz binlerce kişinin tatile çıkacak olması turizm sektörünü de hareketlendirecek.


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Kurban Bayramı’nda seyahat acenteleri kanalıyla tatile çıkacak kişi sayısının 600-700 bin civarında olacağının tahmin edildiğini bildirdi. Ayrıca bayram dolayısıyla memleketine veya tatile gidecek olanlar ulaştırma sektöründe büyük bir hareket yaratacak.


Bayramda sadece otobüsle 10 milyon yolcunun seyahat etmesi bekleniyor. 70 liradan hesaplandığında 10 milyon yolcunun yaklaşık 700 milyon liralık ekonomi oluşturacağı tahmin ediliyor. Uçak ve diğer taşıma araçlarıyla seyahat düşünüldüğünde bayramda seyahat için yaklaşık 1 milyar lira harcama yapılacağı öngörülüyor.

KARTTAN MİLYARLAR ÖDENECEK

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, geçen Ramazan Bayramı’nda, arife gününü de kapsayan 4-7 Temmuz 2016 tarihleri arasında 3,6 milyar liralık kredi kartı harcaması yapıldı.


Kurban Bayramı’nda da en az Ramazan Bayramı’ndaki kadar kredi kartı ile harcama yapılması bekleniyor. Kredi kartı ile harcama en çok marketlerden gerçekleşirken, bunu akaryakıt, giyim, havayolu ve seyahat harcamaları takip ediyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X