Bayramda diş sağlığına dikkat

Kurban Bayramı’nda artan et tüketimi, dişlerin et kalıntılarına maruz kalmasına, bu nedenle de ağız sağlığı konusunda problemlerin yaşanmasına yol açabiliyor. Bursa İnegöl Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Tahsin Hasan Hasanoğlu, Kurban Bayramı’nda ol

Bayramda diş sağlığına dikkat

Diş sağlığı için özellikle fırçalamanın önemine dikkati çeken Hasanoğlu, “Öncelikle günde en az üç kez, iki dakikadan az olmayacak şekilde dişlerimizin her tarafını ve her yüzeyini iyice fırçalamamız gerekir. Bir nevi süpürerek yemek artıklarını uzaklaştırmamız lazım” dedi.

Kurban Bayramı’nda et tüketiminin arttığını ifade eden Hasanoğlu, şöyle konuştu:

“Bayramda diş aralarına yemek artıklarının ya da et liflerinin kaçması kaçınılmazdır. Bu durumda diş ipi ile diş aralarını temizlemekte faydalı olabilecek tek kıl demetlerinden oluşan fırçaların kullanılmasını öneriyoruz. Aynı zamanda bildiğimiz kürdanların daha gelişmiş, hassas ve irite etmeyici formları satılmakta ve bunlar da kullanılabilir. Bunlar bulunmadığı takdirde bilinen kürdanlar kullanılabilir ama çok da tavsiye etmiyoruz. Bu kürdanların kullanılması halinde dişleri kanatmayacak şekilde temizleme yapılmalı.”

Dt.Hasanoğlu, dişlerin arasına kaçan artıkların temizlenememesi durumunda bayram sonrası bir diş hekimine başvurulması gerektiğini vurgulayarak, “Çünkü diş arasındaki kalıntılar hem ağız kokusuna hem de diş ağrısı, diş eti iltihabına ve diş eti apselerine yol açmaktadır. Hatta bu durum çeneye vuran ağrılara sebep olmaktadır. Bundan dolayı oluşan kalıntıların en yakın zamanda temizlenmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X