Bayramda kartla 4,1 milyar lira harcadık

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, Ramazan Bayramı ve arife gününde kartlarla toplamda 4,1 milyar liralık ödeme yapıldı.

Bayramda kartla 4,1 milyar lira harcadık

BKM, arife günü ile Ramazan Bayramında gerçekleştirilen kartlı ödeme verilerini açıkladı. Buna göre, 24-27 Haziran’a denk gelen Ramazan Bayramı ve arife gününde kartlarla toplamda 4,1 milyar lira tutarında ödeme yapıldı. 

Ödemelerin yaklaşık yarısı market, akaryakıt ve giyim harcamaları için gerçekleşti. En fazla harcama yapılan market sektörü, toplam kartlı ödemelerin yüzde 21’ini oluştururken, akaryakıt istasyonları ve giyim sektörü ise yüzde 14’ünü oluşturdu. 

Toplam kartlı ödemelerin yarısı bu üç sektörde gerçekleşirken, yemek ve çeşitli gıda sektörleri kartlı ödemelerin yüzde 8’ini oluşturarak en fazla harcama yapılan sektörler arasında yer aldı. Bu yıl Ramazan Bayramında yapılan kartlı ödemeler geçen yıla göre kıyaslandığında en fazla artışın yüzde 31 ile yemek sektöründe gerçekleştiği görülüyor.

YURTDIŞI HARCAMALARI AZALDI

Arife gününde yaklaşık 1,8 milyar liralık kartlı ödeme yapılırken bu tutar Ramazan Bayramında toplam 4 günde yapılan ödemelerin neredeyse yarısını oluşturdu. Ramazan Bayramında yapılan kartlı ödemelerin yurt içi ve yurt dışı dağılımı incelendiğinde; 162 milyon lirasının yurt dışında, 3 milyar 933 milyon lirasının ise yurt içinde yapıldığı görüldü. Geçen yıl Ramazan Bayramı döneminde yurt dışı kartlı ödeme payı yüzde 5’ten bir puan geriledi. Söz konusu düşüş tatil döneminde yurt içinin tercih edilmesinin en büyük göstergesi olarak dikkati çekti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X