Bayramda yola çıkacaklara hayati uyarı!

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Ramazan Bayramı’nda trafikteki araç yoğunluğunun normal günlere oranla 10 kat arttığını belirterek, “Yola trafiğin az olduğu saatlerde çıkmaya çalışın. Yorgun ve uykusuz araç kull

Bayramda yola çıkacaklara hayati uyarı!

Apaydın yaptığı yazılı açıklamada, uzun bayram tatillerinde trafik kazalarının attığını hatırlatarak, tatil planı yapan sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

 

Geçen yıl meydana gelen trafik kazalarında sosyo-ekonomik zararın 22 milyar lira olduğunun altını çizen Apaydın, “Geçen yıl Ramazan Bayramı tatilinde 93 kişi hayatını kaybederken 867 kişi de yaralandı. Bu istatistikler polis bölgesinde meydana gelen trafik kazalarıdır. Jandarma bölgesindeki kazalar da dahil edildiğinde, trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı günlük ortalama 20 kişiyi geçiyor” ifadelerini kullandı. 

 

Bu yılın ilk beş ayında meydana gelen 155 bin 863 trafik kazasında bin 229 kişinin hayatını kaybettiğini, 104 bin 686 kişinin ise yaralandığını aktaran Apaydın, bayram tatili öncesinde sürücülere şu uyarılarda bulundu:

 

“Yola trafiğin az olduğu saatlerde çıkmaya çalışın. Yorgun ve uykusuz araç kullanmayın. Yolculuk sırasında mola verilin ve acele etmeyin. Emniyet kemeri kullanımı hayati öneme sahip. Son zamanlarda emniyet kemeri kullanımının artığını görüyoruz. Ölen insanlarımızın yüzde 16’sı 0-14 yaş grubundaki çocuklar olduğunu unutmayalım. Bu nedenle önde ve arka koltuklarda emniyet kemerini mutlaka kullanalım.” 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X