1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bekir Bozdağ'dan Güvenlik Paketi açıklaması
Bekir Bozdağ'dan Güvenlik Paketi açıklaması

Bekir Bozdağ'dan Güvenlik Paketi açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ İç Güvenlik Paketi'nin vatandaşın huzuru, güvenliği ve barış içerisinde yaşaması için hazırlandığını belirtti.

A+A-

Ziyaretlerde bulunmak ve okul açılışına katılmak üzere memleketi Yozgat'a gelen Bozdağ'ı, Yozgat Adalet Sarayı önünde Vali Abdulkadir Yazıcı ve Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz ile diğer ilgiler karşıladı. Bozdağ, adliye girişinde şeref defterini imzaladı. Hakim ve savcılarla kahvaltı yapan Bozdağ, daha sonra Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek'i ziyaret etti. 

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, "İç güvenlik paketiyle ilgili muhalefetten tepkiler geliyor. CHP direniş istiyor, MHP 'polis devletine gidiyoruz' diyor. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?" sorusu üzerine, bu paketin Avrupa Birliğine üye ülkelerin uygulamaları da gözetilerek hazırlandığını söyledi.

Paketin iyi okunması gerektiğinin altını çizen Bozdağ, "Avrupa Birliğine üye ülkelerin hukuklarıyla mukayese edilmesinde fayda var. Fransa'da, Almanya'da, İngiltere'de, Amerika'da, Hollanda'da, Avusturya'da bu işler kimler tarafından nasıl yapılıyor, onun incelenmesinde fayda var. Bütün bu ülkelerde baktığımız zaman gözaltıyla ilgili konularda ve bu paketin içerisinde yer alan diğer konulardaki uygulamalar neyse, Türkiye'de şu anda bu pakette öngörülen uygulamalar da onunla uyumludur. Onların yapmadığını Türkiye yapmıyor. Almanya yapıyor, orada hukuka uygun, demokrasiye uygun, insan haklarına uygun oluyor polis gözaltı kararı verdiğinde. Türkiye'de polis, gözaltı kararı veremiyor. Bu düzenlemeye göre yetkili bir kişi bu kararı verecek. Kamuoyunda her polis böyle bir karar verecekmiş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu, doğru değil. Sadece her yerde bir kişi bu kararı verebilecek. Bu kişi de yetkilendirilmiş olacak. Buna ilişkin denetim imkanı zaten var" diye konuştu.

Fransa'da, başka Batı ülkelerinde de her polisin bu noktada karar alma ve uygulama yetkisi olduğuna işaret eden Bozdağ, "Yani Türkiye'nin yaptığı şeyi eleştirenlere ben aynı şekilde soruyorum. Yani Fransa'da polis gözaltına alırken hukuka uygun, demokrasiye uygun, insan haklarına uygun oluyor, Türkiye uygulaması onlardan daha iyi olduğu halde Türkiye'nin yaptığının yanlış olduğunu söylemek fevkalade tutarsız bir yaklaşımdır. Bu paket, vatandaşımızın güveni, huzuru, güvenliği, barış içerisinde yaşaması için hazırlanmış bir pakettir. Kobani hadiselerini gördük, pek çok hadise görüyoruz. Mala, cana zarar verme gibi pek çok olay oluyor. Bu olaylara karşı hukuk içerisinde yapılması gerekeni yapmak, devletin birinci görevidir. Kolluk güçleri de elbette hem olayların önlenmesi hem de çıktıktan sonra olaylara hukuk içinde, sağlıklı bir şekilde müdahale etmesi için yapılan düzenlemelerdir" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun itirazı varsa komisyonda, genel kurullarda söyleyecek

Bozdağ, "CHP Lideri Kılıçdaroğlu sapana 4 yıl, silaha 1 yıl diye direnişe çağırıyor, bunu nasıl değerlendirirsiniz?" sorusu üzerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bazı konuları çarpıttığını savunarak, şunları söyledi:

"Bence konuyu doğru okuyup doğru analiz edip ona göre değerlendirme yapsa daha faydalı bir şey olur. Yasaların herkes tarafından kabul edilmesi Parlamento'da beklenemez. Muhalefet partileri var, milletvekillerinin kendi görüşleri var. Tabii herkes bu görüşleri mutlaka dile getirecek. Demokratik muhalefet bu dile getirmeyi komisyonda, grupta, genel kurulda ve değişik platformlarda öngörür ama siz görüşlerinizi dile getirmeyi bırakıp kalkıp halkı sokağa çekerseniz, sokağa çağırırsanız, şiddete davet ederseniz bu demokratik bir muhalefet olmaz. Demokrasiyi anlamamak olur. Kılıçdaroğlu'nun bu konuda itirazı varsa komisyonda, genel kurullarda söyleyecek. Yasa çıktığı zaman yolu var, Anayasa Mahkemesine götürme imkanı var. Anayasa Mahkemesine götürecek. Yok, vatandaş bu yasaya karşı, bu karşıtlık vatandaşta da karşılık bulur diye düşünüyorsa zaten 7 Haziran'da seçim var, meydanlara çıkar der ki 'bu yasa sizin aleyhinize şöyle sonuçlar doğuruyor. Biz hükümet olunca bu yasayı değiştireceğiz, bize yetki verin' der. Vatandaştan yetki ister ama dikkat ederseniz vatandaştan yetki istemiyor. Yasayı vatandaşa da şikayet etmiyor. Vatandaşın sağduyusuna da hitap etmiyor. Doğrudan doğruya vatandaşı sokağa davet eden, direnişe davet eden, bence çok talihsiz bir açıklama yapmıştır. Keşke onun yerine demokrasinin verdiği imkanları kullanma yolunu tercih etmiş olsaydı daha iyi olurdu."

"İç güvenlik paketi seçimlerden önce yasalaşacak mı?" sorusunu Bozdağ, "Yasa, Parlamento'dan çıkacak. Daha zamanı var. 7 Nisan'a kadar milletvekilliği listeleri YSK’ya veriliyor. Meclis ne zaman seçim nedeniyle ara verir, Meclis'in kendi alacağı kararla ilgilidir. Onun için bu yasanın çıkması için gerekli süre var. Ben, Meclis seçim için ara vermeden Parlamento'dan çıkacağına inanıyorum" diye yanıtladı.

Okul açılışına katıldı

Yozgat'ın Yerköy ilçesinde iş adamı Gencay Koyunbaşoğlu tarafından annesi adına yaptırılan "Rabia Koyunbaşoğlu Anadolu Lisesi"nin açılışına katılan Bozdağ, okulun yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bilgiyi üreten ve teknolojiye dönüştüren ülkelerin dünya siyasetine ve ticaretine yön verdiğini anlatan Bozdağ, "Eğer biz insanımızı iyi yetiştirebilirsek, bilgiye sahip olabilirsek, bilgiyi üretip onu teknolojiye dönüştürebilirsek elbette ki Türkiyemiz daha güçlü olacaktır. Onun için de Türkiye'nin gücü de yeni dönemde daha fazla bilgiye sahip olmak, bilgiyi üretmek, bilgiyi teknolojiye dönüştürmek suretiyle olacaktır" diye konuştu.

Hükümet olarak eğitim alanına birçok yatırım yaptıklarını dile getiren Bozdağ, şöyle devam etti:

"Hükümet olarak bugüne kadar eğitime en büyük yatırımı yaptık, en büyük desteği yaptık çünkü bilgiye ancak iyi eğitim almış insanlarla hükmedebilir, o bilgi doğrultusunda ülkemize, insanlığa daha fazla hizmet yapabiliriz diye düşündük. Yozgat'ta ve Türkiye'nin dört bir yanında bunun adımlarını sizler bizler gördük. Bundan sonra da bu adımlar atılmaya devam edecektir. Fatih Projesi devasa bir proje. Okullarımızda bilgisayarlarla öğrencilerimiz buluştuğu gibi akıllı tahtalarla da buluşuyor. Yozgat bu anlamda da bu projeden nasibini aldı, almaya devam edecektir. Okullara konan kitaplar, öğrencilerimize bu sene dershane konusunda attığımız yeni adım dolayısıyla dershane olmayacağı için öğrencilerimizin hafta sonlarında okullarda üniversiteye hazırlanması konusunda ortaya koyduğumuz yeni proje ki bunun mali desteğini hükümet olarak biz sağlayacağız. Bu da çocuklarımıza sağlayabileceğimiz en önemli katkılardan oldu."

"Eğitim, bizim en önemli mesleğimiz"

Eğitimin önemine dikkati çeken Bozdağ, "Eğitim, bizim en önemli meselemiz ve bu meseleyi çözmek ve daha iyi noktalara iyi işler yaparak taşımak için gayretimizi sürdüreceğiz. Hükümet olarak 2002'den bu yana yaptığımız bütün bütçelerin her birinde birinci sıraya eğitimi koyduk. Aile yatırımlarına çok ciddi destekler verdik. Türkiye’nin dört bir yanını üniversitelerle donattık. Yozgat da bu kapsamda Bozok Üniversitesine, Yerköy Adalet Meslek Yüksekokuluna kavuştu.  Öğrenci yurtlarıyla Yozgat'ın merkezini de donattık. Bin kişilik bir öğrenci yurdu, sonra bir daha yurt... Her ilçemizi bu anlamda yükseköğrenim öğrenci yurtlarıyla buluşturacağız" şeklinde konuştu.

Bozdağ, konuşmasının ardından, Rabia Koyunbaşoğlu Anadolu Lisesinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, AK Parti Yozgat milletvekilleri Yusuf Başer ve Ertuğrul Soysal, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Yerköy Cumhuriyet Başsavcısı Bünyamin Sarıtürk, Belediye Başkanı Mehmet Ağaoğlu, hayırsever iş adamı Gencay Koyunbaşoğlu, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.