Belediyeler borç rekoru kırdı

İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Kredi borcu en yüksek 5 Büyükşehir arasında Bursa, 1 milyar 73 milyon lirayla ilk sırada yer alıyor. 

Belediyeler borç rekoru kırdı

İller Bankası, belediyelerin kredi borçlarının miktarını açıkladı. İLBANK’a kredi borcu en yüksek 5 Büyükşehir Belediyesi listesinin başında ise Bursa var. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin borcu, 1 milyar 73 milyon TL olarak açıklandı.  

4 MİLYAR LİRA BORÇ

Bursa’nın ardından, 821 milyon liralık borç ile Fatma Şahin’in başkanı olduğu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi geliyor. Zeki Toçoğlu’nun başkanı olduğu Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin 805 milyon, Tahir Akyürek’in başkanı olduğu Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 699 milyon, Menderes Türel’in başkanı olduğu Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ise 614 milyon lira kredi borcu olduğu belirlendi. 5 belediyenin İLBANK’a toplam kredi borcu 4 milyar 12 milyon lirayı buluyor. 

BORCU EN DÜŞÜK İLLER

İller Bankası verilerine göre kredi borçları en düşük 5 belediye ise; 26 milyon lira ile Uşak, 21 milyon lira ile Muş, 16 milyon lira Tunceli, 15 milyon lira Artvin ve 15 milyon lira ile Iğdır olarak dikkat çekiyor. Türkiye’de 81 il belediyesinin; kentsel ihtiyaçlarını karşılamak, uluslararası standartlarda proje üretmek ve geliştirmek için İller Bankası’ndan 2016 yılı içerisinde 15 milyar 42 milyon lira kredi kullandığı bildirildi. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X