Berlin’de ‘radikal İslamcı’ operasyonu

Almanya’nın başkenti Berlin’de geçen yıl Noel panayırına TIR’la düzenlenen saldırının faili Anis Amri’nin sık sık gittiği tespit edilen ‘Fussilet 33’ adlı cami derneği kapatıldı.

Berlin’de ‘radikal İslamcı’ operasyonu

Polis, caminin şiddete meyilli İslamcıların toplanma merkezlerinden biri olduğunu açıkladı. Ayrıca Berlin’de sabah saatlerinde düzenlenen polis operasyonunda aralarında ev, firma ve cezaevi hücrelerinin de bulunduğu 24 ayrı noktaya da baskın düzenlendiği bildirildi. Polis Sözcüsü, operasyonda 460 polisin görev aldığını söyledi. 

TAKİP ALTINDAYDI 

Almanya’nın iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı, Moabit semtinde bulunan Fussilet derneğinin ‘radikal İslamcıların buluşma noktası’ olarak değerlendiriyordu. Dernekte Selefilerin ve DEAŞ yanlıların bir araya geldiği öne sürülüyor. Cemaatini ağırlıklı olarak Türklerin ve Kafkas kökenlilerin oluşturduğu camide Suriye’deki terör saldırıları için para toplandığı, DEAŞ’a üye kazandırmak için girişimlerde bulunulduğu iddia ediliyor. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X