Beşinci canlı bombanın da kimliği tespit edildi

Fransa’nın başkenti Paris’teki terör saldırılarını gerçekleştiren beşinci ‘canlı bomba’nın Fransız vatandaşı Samy Amimour olduğu belirlendi.

Beşinci canlı bombanın da kimliği tespit edildi

Fransa’nın başkenti Paris’teki terör saldırılarında 5. canlı bombanın da kimliği belirlendi.

Paris Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı yazılı açıklamada Bataclan konser salonundaki saldırganın 1987 doğumlu Fransız vatandaşı Samy Amimour olduğunu duyurdu.

Amimour’un Fransız anti-terör ekipleri tarafından bilindiği belirtilirken, teröristin 3 yakınının da polis tarafından gözaltına alındığı kaydedildi.

Diğer taraftan saldırıları Abdelhamid Abaaoud isimli bir Belçika vatandaşı teröristin planladığı da iddia edildi.

“Terör tehdidi sürüyor”

 Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, ülkeye yönelik terör tehdidinin sürdüğünü belirterek, ilan edilen olağanüstü hal uyarınca, ülke genelinde terörle mücadelenin karalılıkla süreceğini söyledi.

Cazeunevu, terör saldırılarının ardından düzenlenen operasyonlarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Fransız bakan, Paris’teki saldırıların ardından dün gece güvenlik güçlerinin ülke çapında 168 operasyon gerçekleştirildiğini, 23 kişinin gözaltına alındığını, 31 silah ele geçirildiğini ve 104 kişinin de ev hapsinde tutulmakta olduğunu bildirdi.

Cazeneuve, operasyonlarda ele geçirilen silahlardan 4’ünün savaş silahı olduğunu bildirdi.

2013’de giriş kaydı var

Paris’teki terör saldırısının şüphelilerinden Ömer İsmail Mustafa’nın, 2013’te Türkiye’ye giriş yaptığına dair kayıt bulunduğu, çıkış kaydının ise bulunmadığı öğrenildi.

Resmi kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Fransız hükümeti, 22 Ekim 2014’te Türk makamlarından, 4 terör şüphelisi hakkında bilgi talebinde bulundu.

Fransız makamları tarafından araştırılmayan Ömer İsmail Mustafa’nın ilgili 4 şüpheli ile hareket ettiğinin tespit edilmesi üzerine konu hakkında Fransa’ya, Aralık 2014 ve Haziran 2015’te yazı gönderildi. Ancak Türkiye, Fransız yetkililerden bu bilgi paylaşımına yönelik geri dönüş almadı.

Fransa, Türkiye’nin kendi imkanlarıyla tespit ettiği Ömer İsmail Mustafa hakkında, Paris saldırılarından sonra bilgi talebinde bulundu. Aralık 2014 ve Haziran 2015’te gönderilen yazılara ise hala yanıt verilmedi.

Ömer İsmail Mustafa’nın, 2013’te Türkiye’ye giriş yaptığına dair kayıt bulunduğu, çıkış kaydının ise bulunmadığı öğrenildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X