‘BES’te gelinen noktayı başarı olarak görüyoruz’

AvivaSA Üst Yöneticisi (CEO) Fırat Kuruca, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik katılımda varsayılanın üzerinde cayma oranı görülse de bardağın dolu tarafına baktıklarını belirtti.

‘BES’te gelinen noktayı başarı olarak görüyoruz’

Kuruca, Türkiye’nin BES’te kısa sürede çok hızlı adımlar attığını ifade ederek, BES’in ülke için çok önemli bir tasarruf aracı olduğuna işaret etti. Türkiye’de yaklaşık 7 milyon kişinin BES’e dahil olduğunun altını çizen Kuruca, önümüzdeki 1,5 yılda bu sayının ikiye katlanacağını tahmin ettiklerini kaydetti. Sigortacılık mevzuatının dünyada ve Türkiye’de devamlı olarak değişim gösterdiğini anlatan Kuruca, ”BES’te bardağın dolu tarafına bakıyoruz. Biz bunu iyi bir başlangıç olarak değerlendiriyoruz. Otomatik katılımda caymalar belli bir oranda varsayılmış olabilir. Varsayılanın üzerinde bir cayma oranı olabilir. Türkiye bu yolculuğa çok hızlı başladı. Geçen sene ağustosta kanun çıktı, 1 Ocak 2017’de devreye girdi. Başka ülkelerde bu süreç yaklaşık 5 sene tartışılıyor. Bu nedenle gelinen noktayı başarı olarak görüyoruz. Sistemde yüzde 100 doğru olduğuna inanmadığımız noktaları da zaman içerisinde düzeltip, belli bir noktaya getireceğiz. Bardağın dolu tarafına bakıp, boş tarafını nasıl doldururuz onu konuşmalıyız” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X