Betonlaşmaya asla izin verilmeyecek

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, geçtiğimiz haftasonu meydana gelen orman yangınında küle dönen alanın betonlaşmasına asla izin verilmeyeceğini söyledi.

Betonlaşmaya asla izin verilmeyecek

ÖMER BİLİK

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, geçtiğimiz haftasonu Mudanya’nın Çağrışan, Göynüklü ve Osmangazi’ye bağlı Nilüfer Köy ve Aksungur’u da içine alan bölgedeki orman yangınının ardından incelemelerde bulundu. 

Yanan Göynüklü tepelerinde inceleme yapan Hayri Türkyılmaz, 29 Ağustos’ta acı bir gece yaşandığını ifade eden Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, gönüllü ordusunun bu alana fidan dikmek içi hazır beklediğini bildirdi. Türkyılmaz, “Gönüllülerle birlikte bu alanı rant için kimseye peşkeş çekmeden yine insanlığa, doğaya en güzel görüntüyü verecek şekilde yeniden ağaçlandırmanın çabası içerisindeyiz. Çağrışan, Göynüklü, Ahmetköy, Nilüfer Köy, Gündoğdu ve Aksungur muhtarlığımızla birlikte bu alanı yeniden yeşillendirip ağaçlandırmak için Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yapacak ve kısa sürede buraların tekrar ağaçlandırılarak doğaya ve insanlara hizmet vermesi için elimizden geleni yapacağız. Barış rekoru kırdığımız gün söyledim. Eğer imkanı varsa, aynı gün aynı anda en fazla geniş alanda fidan dikimi rekoru varsa, böyle bir rekoru kırmaya muhtarlarımızla, STK’lar, gönüllü ordumuz, vatandaşlarımızla ve basın mensupları ile hepberaber hazırız. Herkes bilsin ki, Mudanya Belediyesi buraların arsaya dönüşmesine, betonlaşmasına asla ama asla izin vermeyecektir. Buraların konutlaşmasına, betonlaşmasına veya herhangi bir şekilde birilerine peşkeş çekilmesine kesinlikle izin verilmeyecektir” dedi.

CANIMIZI YAKTI

Çam ağaçlarının, zeytin ve incir ağaçlarının, ormanlık alan içindeki canlıların ve bitki örtüsünün yok olmasından büyük üzüntü duyduklarını ifade eden Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Bu doğa, bu dünya toprağıyla, suyuyla, havasıyla bütün canlılara ait. O akşam buradan kaçan canlılar veya ölen canlılar bizim canımızı yaktı . Belediye Başkanı olarak bütün çalışanlarımla, muhtarlarımızla ve bize destek olacak köylülerimizle bu alanda gece gündüz yatarız. Böyle bir konutlaşmaya asla izin vermeyiz, bunu herkes bilsin. Her türlü eylemi yaparız. Bize destek olacak Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda insanın da bizimle olacağını biliyorum. Belediyeden böyle bir işe izin verileceğini kimse beklemesin. Aksine buranın bir an önce ağaçlandırılıp tekrar insanlığa ve doğaya kazandırılması en büyük hedefimiz”dedi.

YENİDEN AĞAÇLANDIRILACAK

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınında ekiplerin özverili çalışmaları sayesinde yanan alanın etrafındaki bölgede can ve mal kaybı yaşanmadığını bildirdi. 

Yangına zaman kaybetmeden müdahale edildiğini belirten Eroğlu, tüm olanakların seferber edildiğini ifade etti. Yanan orman alanının yangına karşı en hassas ağaç türü olan kızılçam sahası olduğunu kaydeden Bakan Eroğlu, kesin ölçümler için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Bursa’da yanan alanları en kısa sürede eski yeşil günlerine döndürmek için ne gerekiyorsa yapacaklarını vurgulayan Eroğlu, “Bizim dönemimizde yanan orman alanlarının bir metrekaresi dahi başka bir maksatla kullandırılmadı. Böyle bir durumun söz konusu olması mümkün değil” dedi.

Yanan alanların bir yıl içerisinde ağaçlandırılmasına ilişkin yasal bir zorunluluğun olduğunu belirten Eroğlu, Bursa’daki alanların da bu sürede ağaçlandırılacağını bildirdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X