Beyaz Saray’dan sığınmacı tasarısına ‘veto’

ABD Temsilciler Meclisi, Iraklı ve Suriyeli sığınmacıların ülkeye kabul edilmeleri öncesinde tabi tutuldukları tarama sürecini sıkılaştıran bir tasarıyı bugün oylamaya sunmaya hazırlanırken, Beyaz Saray, Başkan Barack Obama’nın tasarıyı masasına gelmesi h

Beyaz Saray’dan sığınmacı tasarısına ‘veto’

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, yönetimin, ABD’ye sığınmak isteyenlerin geçmişlerine dair FBI denetimlerinin artırılması ve üst düzey federal yetkililerce her bir sığınmacı için “güvenlik tehdidi oluşturmadıkları” yönünde onay verilmesi şartı gibi sıkı hükümler getiren tasarıya karşı olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “tasarının, birçoğu terörizmin kurbanı olan, dünyadaki en korunmasız insanların bazılarına yardımcı olma çabalarını kabul edilemeyecek biçimde sekteye uğratacak gereksiz ve uygulanamaz şartlar içerdiği ve Suriyeli sığınmacı krizini ele almada Ortadoğu ve Avrupa’daki ortaklara zarar vereceği” belirtildi.

Tasarıdaki onay şartının da “savunulamaz” olarak nitelendiği açıklamada, bu hükmün, “Amerikan halkına hiçbir anlamlı bir ilave güvenlik sağlamayacağı, tam tersine, hem insani hem de ulusal güvenlik hedeflerini karşılayan hayati bir programın hayata geçirilmesinde önemli gecikmeler ve engeller yaratacağı” kaydedildi.

Açıklamada, “Başkan Obama, 4038 sayılı tasarıyı masasına sunulması halinde veto edecektir” ifadesi kullanıldı.

ABD hükümetinin kayıtlarına göre, Suriye’de iç savaşın başladığı Mart 2011’den bu yana yaklaşık 2 bin Suriyeli mülteci ülkeye kabul edildi ve bunların çoğu geçen yıl ülkeye giriş yaptı.

Ülkeye bir yıllık süreçte 10 bin Suriyelinin mülteci olarak kabul edileceğini açıklayan Obama yönetimi, Suriyeli ve Iraklılar da dahil olmak üzere ABD’ye giriş yapmak isteyen tüm milletlerden sığınmacılara “uygulanabilecek en sıkı güvenlik prosedürlerinin” uygulandığını belirtiyor. Ancak Paris’te 13 Kasım’da düzenlenen terör saldırıları, ülkede Suriyeli sığınmacıların kabul edilip edilmemeleri konusunda yeni bir tartışma ortaya çıkardı.

Özellikle Cumhuriyetçiler, Suriyeli mültecilerin ülkeye kabul edilmesine karşı çıkarken, ABD’deki 50 eyaletten neredeyse tamamı Cumhuriyetçilerden oluşan 31’inin valileri, Suriye’den kaçan sığınmacıları kabul etmeyeceklerini açıkladı. Demokratlar ise mülteci kabul programının devam edeceğini açıklayan Obama’dan yana tavır takınmış durumda.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde görüşülmesi planlanan tasarı da İç Güvenlik Bakanı’nın yanı sıra FBI ve Ulusal İstihbarat Direktörü’nün, ABD’ye kabul edilecek her bir sığınmacı için herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturmadıkları yönünde Kongre’deki ilgili komiteler nezdinde onay vermesi şartını getiriyor. Tasarı ayrıca, FBI’ın Suriyeli ve Iraklı sığınmacılar üzerinde “kapsamlı bir geçmiş incelemesi” yürütmesi koşulunu öngörüyor.

ABD Başkanı Obama, dün Filipinler’de yaptığı açıklamada, Cumhuriyetçilerin mültecilere karşı yaklaşımlarının “çirkin ve saldırgan” olduğunu belirterek, “Görünen o ki, ABD’ye dul kadınların ve yetimlerin gelmesinden korkuyorlar” ifadesini kullanmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X