Beylik Han yeniden İnegöl’e kazandırılacak

17 ilçede tarihi ve kültürel miras ile ilgili hazırladıkları proje sayısının 450’yi bulduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İnegöl’de de tarihin yeniden canlanacağını söyledi.

Beylik Han yeniden İnegöl’e kazandırılacak

Eski işleviyle Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden İnegöl’e kazandırılacak olan Beylik Han’daki restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İnegöl’de 500 yıllık tarihi olan ve 2013 yılında meydana gelen yangında tamamen harabeye dönen Beylik Han’da yapılan restorasyon çalışmalarını inceledi. 

Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasına sahip çıktıklarını belirten Altepe, “Bursamız’da bulunan ecdat yadigarı eserleri ve tüm tarihi değerleri ayağa kaldırıyoruz. Bu kapsamda yapılan çalışmalarla artık Bursa, tüm dünyaya örnek olacak konuma geldi. Artık Bursamız, bir UNESCO Dünya Mirası ve evrensel değer olarak tescillendi. Bursa merkezinde yaptığımız çalışmalar artık tüm ilçelerimizde yaygınlaşmaya başladı. 17 ilçede tarihi ve kültürel miras ile ilgili yaptığımız çalışma 450’yi buldu” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, fiziki çalışmaların başladığını söyledi. Tarihi Beylik Hanı’nın geçmişinde 40 dükkan olduğunu hatırlatan Altepe, 40 dükkanın yeniden konuşlandırılacağını, han dışındaki dükkanlar ve çevre düzenlemesiyle birlikte Beylik Hanı’nın İnegöl Çarşısı’na değer katacağını söyledi. Altepe, çalışmalar çerçevesinde Beylik Hanı’nın bahar aylarında tamamlanacağını sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X