Biberde kalite arayışı

Yenişehir biberine pazar arayışı sürerken, ilçede de kaliteyi artırmaya yönelik girişimler yapılıyor. Çiftçilerin hibrit çeşitlere yönelmesi için bir tohum firması tarafından deneme ekimleri gerçekleştiriliyor.

Biberde kalite arayışı

GÜRHAN ADANA

AK Parti İlçe Başkanı Ziraat Mühendisi Adnan Kamıl, merkezi Antalya’da bulunan bir tohum firmasının ilçede 200 dönüm alan üzerinde yaptığı deneme ekimlerinden olumlu sonuç alındığını belirtti. Standart tohumlarla 1 dönümden 5-6 ton ürün alınırken, hibrit tohumla 13 tona kadar ürün alınabildiğinin görüldüğünü söyleyen Kamıl, “Standart tohum kullanılan tarlalarda ürün iki kez toplandıktan sonra verim ve kalite giderek azalıyor. Hibrit tohum kullanılan tarlalarda ise 9 kez toplanmasına karşın, üründe verim ve kalite kaybı görülmüyor” dedi.

DENEME EKİMİ

Sezon başında ilçeye gelerek biber çeşitlerini başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine gönderen ihracatçı firma yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını anlatan Kamıl, yetkililerin Yenişehir çiftçisinin hibrit tohuma yönelmesini istediklerini kaydetti. Deneme ekimleri yapan tohum firmasının yanı sıra Yenişehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odası’nın çiftçinin bu yönde bilgilendirilmesi için çalışmalar yapacağını dile getiren Kamıl, “Çiftçimize konuyu tüm ayrıntılarıyla anlatacak ve onlardan hibrit tohum kullanmaya yönelmelerini isteyeceğiz. İsteyen çiftçilerimiz önümüzdeki sezon hibrit tohum kullanacak. Hibrit tohum kullanımının birkaç yıl içinde yaygınlaşmasını bekliyoruz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X