Bilim Kurulu Üyesi Özlü’den yılbaşı uyarısı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yılbaşındaki 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının tatil gibi düşünülmemesi gerektiğini söyledi. Özlü, “Yılbaşında dostlarımızla, sevdiklerimizle bir araya gelmeyi düşünebiliriz ama bu güvenli değil” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü’den yılbaşı uyarısı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı.

Prof. Dr. Özlü, 2021 yılının daha sağlıklı, mutlu, maskesiz ve mesafesiz bir yıl olmasını dileyerek, “Yılbaşında dostlarımızla, sevdiklerimizle bir araya gelmeyi düşünebiliriz ama bu güvenli değil. Hem biz zarar görebiliriz hem de sevdiklerimize, dostlarımıza zarar verebiliriz. Doğru olan bu dönemde kendi evimizde kendi hane halkımızla olmamız. Bu 4 günlük yılbaşı kısıtlamasını tatil gibi düşünmemek lazım” uyarısında bulundu.

Bilim Kurulu üyesi Özlü, Türkiye’de günde 30 binden fazla pozitif vaka tespit edildiğine dikkat çekerek, her tarafta pozitif, virüsü taşıyan ve bulaştıran kişilerin olduğunun altını çizdi.

“Biraz daha sabretmemiz lazım”

Prof. Özlü, “Bunlarla karşılaşmak çok yüksek olasılık. Dışarısı, başkalarıyla bir arada olmak güvenli değil. En yakınlarımız, dostlarımız sevdiklerimiz akrabalarım anne babamız kardeşlerimiz de olsa bir arada olmak güvenli değil. Hele başkalarıyla aynı mekanları kullanmak, ortak kullanılan eşyalar, yüzeyler hepimizi tehlikeye atabilir. Onun için biraz daha sabretmemiz lazım” dedi.

“Yaza doğru normal hayata dönmeye çalışacağız”

2021 yılında koronavirüs salgınına karşı yapılan aşı çalışmalarında ilerleme kaydedilebileceğini belirten Özlü, “Aşılarla ilgili 3’üncü faz deneme sonuçları yayınlandıktan sonra aşılamaya başlarsak, o zaman sanırım yaza doğru çok daha ferah, normal hayata dönmeye çalışacağız. Biraz daha dişimizi sıkalım. Bu dönemde evde olmak daha güvenli. Bu 4 günlük yasak süresince kendi hane halkımızla daha mutlu verimli, kaliteli vakit geçirebileceğimizi planlayalım. İlerleyen zaman içerisinde yeni yılda hayatımızın giderek daha da normale gireceğini umut ediyoruz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X