<

Bilim Merkezi Müslüman Bilginlerin İcatlarını Anlatan Atölyeler Kurucak

Kocaeli Bilim Merkezi, okulların tatile girmesiyle birlikte ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik atölyeler düzenleyecek. “Müslüman Bilginleri Keş…

Bilim Merkezi Müslüman Bilginlerin İcatlarını Anlatan Atölyeler Kurucak
HABERİ PAYLAŞ

Kocaeli Bilim Merkezi, okulların tatile girmesiyle birlikte ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik atölyeler düzenleyecek. “Müslüman Bilginleri Keşfedin” sloganıyla düzenlenecek atölyelerde İslam dünyasında önemli keşifleri olan 8 bilim adamının keşiflerinin anlatıldığı atölyeler olacak. İlk ve ortaokul öğrencilerine yönelik açılacak atölyeler bir ay sürecek. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Kocaeli Bilim Merkezi tarafından düzenlenen atölyeler 18 Haziran-18 Temmuz tarihleri arasında olacak. 11.00-12.00 ve 14.00-15.00 saatleri arasında olacak atölyelerde Müslüman bilim adamlarının bilim dünyasına yaptıkları katkı uygulamalı olarak öğrencilere aktarılacak. Atölyelere kayıt Bilim Merkezi’nin 325 75 59 nolu telefonundan yapılacak. Haftanın altı günü olacak atölyeler için daha fazla bilgi www.kocaelibilimmerkezi.com sitesinden edinilebilir. Abbas Bin Firnas’la İlk Uçuş Atölyesi: Uçmayı başaran ilk insan olan Abbas Bin Firnas’ın çalışmalarının anlatılacağı atölyede uçak modeli tasarlanacak. Atölye ilköğretim öğrencilerine yönelik olacak. Uluğ Bey’in Gökkubesi Atölyesi:15. Yüzyılın en büyük astronomu Uluğ Bey’in kurduğu Semerkand rasathanesinden bilgiler verilerek el planeteryumu yapılacak. Atölye ortaöğretim öğrencilerine yönelik olacak. El Cezeri’nin Makineleri Atölyesi: El Cezeri’nin mühendislik alanında yaptığı çalışmalar anlatılarak keşfettiği Krank Mili modellemesi yapılacak. Atölye ortaöğretim öğrencilerine yönelik olacak. El Biruni ile Zaman Ölçümü Atölyesi: El Biruni’nin astronomi alanına yaptığı katkılar anlatılarak güneş saati örneği yapılacak. Atölye ortaöğretim öğrencilerine yönelik olacak. El Razi’nin Sihirli Deneyler Atölyesi: El Razi’nin kimya alanında yaptığı çalışmalar kimya deneyleri yapılarak anlatılacak. Atölye ilköğretim öğrencilerine yönelik olacak. İbn-i Nefis’in Kan Hücreleri Atölyesi: Kan dolaşımını ortaya çıkaran İbn-i Nefis’in yaptığı çalışmalar anlatılarak Kan Hücresi Modeli yapılacak. Atölye ilköğretim öğrencilerine yönelik olacak. El Zehravinin Kemik Atölyesi: Kemik Cerrahı El Zehravi’nin Tıp alanında yaptığı katkıları gösterilecek. Atölye ilköğretim öğrencilerine yönelik olacak. İbnü’l Heysem’in Aynaları Atölyesi: Optik biliminin kurucusu olan İbnü’l Heysem’in icadı olan periskopun modellemesi yapılacak. Atölye ortaöğretim öğrencilerine yönelik olacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X