Bilimin ‘Oscar’ları sahiplerini buldu

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Türk Havayolları’nın isim sponsorluğunda BEBKA’nın destekleriyle Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Türk Hava Yolları 6. Bursa Bilim Şenliği, proje yarışması ödül töreni ile sona erdi.

Bilimin ‘Oscar’ları sahiplerini buldu

Şenlik kapsamında 5 ayrı kategoride yapılan proje yarışmasında dereceye giren mucitler ile mangala turnuvasının dereceye girenleri ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin elinden aldı.

 

Bursa’da bilimi 7’den 70’e herkese sevdirmek, çocuklara eğlenerek öğrenme imkanı sağlayacak bir platform sağlamak amacıyla 6 yıl Büyükşehir Belediyesi tarafından BEBKA’nın destekleriyle başlatılan Bursa Bilim Şenliği, bu yıl ilk kez TÜYAP Fuar Alanı’nda gerçekleştirildi. Böylelikle olumsuz hava koşullarından da etkilenmeyen şenliğe katılım önceki yıllara göre daha yoğun oldu. Şenlik kapsamında daha önce 2900 kişiyle Avustralya’ya ait olan bilimsel deney rekoru da 3417 kişinin 42 dakika süren deneyi ile Bursa’ya kazandırıldı. Bu rekor ile Bursa ve Türkiye, Guinness Rekorlar Kitabına girmiş oldu. Böylesi geniş kapsamlı şenliğin en çok merak edilen bölümü ise proje yarışmaları oldu. Türkiye genelinden ‘enerji verimliliği’ alanında 1120 projenin katıldığı yarışmada dereceye girenler belirlendi. Bilim şenliğinin kapanışı ve proje yarışmasının sonuçları için düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katıldı.

 

Bu gurur hepimizin

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bilimin daha geniş kitlelerle buluşması amacıyla düzenledikleri bilim şenliğinin her yıl daha da kapsamlı hale geldiğini söyledi. Öğrencilere teorik eğitimi uygulamaya dönüştürme imkanı sağlayan Bilim ve Teknoloji Merkezi ile Bursa’da bilim alanında önemli bir mesafe kat edildiğini hatırlatan Başkan Altepe, “Bu yıl şenlikte önemli bir başarıya imza atmış olduk. Daha önce Avustralya’ya ait olan bilimsel deney dekorunu 3417 kişi ile 42 dakikada kırdık. Bu Bursa’nın ve Türkiye’nin başarısı. Bu gurur hepimizin. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Yarışmalarda dereceye giren tüm mucitlerimizi kutluyorum” dedi.

 

Ödüller sahipleri buldu

Bu arada Bilim Şenliği kapsamında aynı zamanda bir de Türkiye rekoruna imza atıldı. 275 okuldan 2600 öğrencinin katılıyla yapılan mangala turnuvasında 4 günde toplam 8 bin 830 karşılaşma yapıldı. İlköğretim 3’üncü sınıftan lise son sınıfa kadar 7 ayrı kategoride yapılan müsabakalarda dereceye giren öğrenciler plaket ve oyun seti ile ödüllendirildi. Her kategorinin birincilerine ise bisiklet hediye edildi.

Başkan Altepe, daha sonra ise drone, insansız hava aracı, çocuk, genç ve usta mucitler kategorilerinde yapılan proje yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini verdi. 

Kategorilerine göre dereceye girenler ve aldıkları ödüller şöyle:

 

Drone Kategorisi

1. Halil Koçan 4000 TL

2. Muhammed Ali Ateş 2500 TL

3. Mertcan Bilgiç 1000 TL

 

İnsansız Hava Aracı Kategorisi

1. Şehit Murat Tuzsuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Kerim Delil, Selim Turan, Batuhan Deniz, Nezih Muhammet) 4000 TL

2. Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Arif Özkan, Furkan Cenk Cura, Volkan Zengiş, Mustafa Ömer) 2500 TL

3. İzmir Atatürk Lisesi (Muhittin Uzun, Efe Yıldırım, Emirhan Araz, Ayberk Yareneri) 1000 TL

 

Çocuk Mucitler

1. Salih Güngör, Melis Dinçer, Kerem Çalışkan (Hibritan) 6500 TL

2. Ege Arda Sentuna, Yasin Burak Atıcı (Sen Üret Sen Kazan) 3000 TL

3. Yasin İbis, Ömer Buğra Odabaş (Doğa Dostu Akıllı Tablet) 2000 TL

 

Genç Mucitler

1. Abdullah Tunç Büyüktan, Halil Yılmaz (Manyeto-Mekanik Disk Fren Sistemi) 11.000 TL

2. Çağlar Kurt, Barış Demirdağ (Kömür-Tezek Hybrid Soba) 7000 TL

3. Muhammed Onur Köse, Bahadır Özen (Fiberle Verimli Far Işığı) 4000 TL

 

Usta Mucitler

1. Halit Çetin, Bekir Batuhan Göktaş, Şafak Baca (Esnek Güneş Panel Üretimi) 17.000 TL

2. Enes Irmak (İha ile Rüzgar Ölçümü) 10.000 TL

3. Ahmet Furkan Yalçın, Evrim Ünal (Güneş perdesi) 6.000 TL

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X