Binali Yıldırım’dan tarihi açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, İsrail ile varılan anlaşmayı açıkladı. Yıldırım, “20 milyon dolar tazminat alınacak, Filistin’e toptan uygulanan ambargo sona erecek, Aştod Limanı’na 10 bin tonun üzerinde insani yardımı götürülecek, TOKİ Gazze’de konut projesi y

Binali Yıldırım’dan tarihi açıklama
HABERİ PAYLAŞ

Yıldırım’ın açıklamaları özetle şöyle: “Görüşmeler dün itibarıyla sonuçlandı. Mutabakat metni ki tarafça parafe edildi. Süreç başlamış oldu. Bu mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız ve İsrail tarafından da muhatabı tarafından da imzalanacak. Bu imzadan sonra onay süreçleri var. İsrail’de onay kabinede bizde ise Meclis’te tamamlanmış olacak. Akabinde de en kısa sürede büyükelçilikler faal hale getirilecek.

20 MİLYON DOLAR TAZMİNAT

Mavi Marmara olayından sonra İsrail Başbakanı Netanyahu o dönemki Başbakanımız Sayın Erdoğan’ı arayıp özür dilemişti. Özür şartı şartlarımızdan sadece bir tanesiydi. Diğerleri Gazze ambargosunun kalkması ve tazminattı. Bu iki husus da bu mutabakat metninde karar altına alınmıştır. Tazminat ödenecektir. Bu tazminat miktarı da 20 milyon dolar tutarındadır. Mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise Gazze’de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamında karşı karıya kaldıkları zorluklardır izolasyondur. Bu hususta uzun uzun görüşmeler yapıldı ve nihayet bir karar varılmış durumda.

AMBARGO TÜRKİYE SAYESİNDE KALKACAK

Bu amaçla önümüzdeki cuma günü ilk germimiz Aştod Limanı’na 10 bin tonun üzerinde insani yardımla hareket edecektir. Bu sayede ambargo Türkiye öncülüğünde kalkmış olacak. 200 yataklı Türkiye-Filistin dostluk hastanesinin bir an önce hizmete alınması bu mutabakatta anlaşılan diğer huşu.

TOKİ’nin Gazze’de konut projesi var. Bu mutabakatla bunun da önünü açmış bulunuyoruz. Varılan mutabakatın ülkemize, Filistinli kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Gazze’deki kardeşlerimize bir nefes alma imkanını da bu mutabakatla sağlamış oluyoruz. Bu mutabakatla birlikte İsrail ile ilişkiler normalleşmiş oluyor. Filistin’e topyekun uygulanan ambargo Türkiye’nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor. Hayırlı uğurlu olsun diyorum.

NORMALLEŞME HER ALANI KAPSIYOR

10 bin tonluk yardım AFAD koordinasyonunda yapılacak. Meclis süreci anlaşma yarın imzalanacak. Ondan sonra bakanlar kurulu meclise havale edecek ve meclis onayı hemen arkasından gerçekleşecek.  Normalleşme her alanı kapsıyor ancak önceliğe baktığımızda ekonomik ilişkiler ve bölgesel iş birliği önce geliyor. (Büyükelçilerin atanmasında bir takvim var mı? Sorusunu üzerine) En kısa sürede… Mutabakat metinlerin onaylandıktan sonra en kısa sürede.

BU MUTABAKAT YILLAR ALDI

İsrailli bir gazeteci, “Sizce ilişkiler gerçekten normale dönecek mi? son 10 yıl içerisinde olduğu gibi güvenlik turizmde gerçek işbirliği sağlanacak mı yoksa kağıt üzerinde mi kalacak? Hamas’ın Gazze’de öldürülen  İsrail askerlerinin cenazelerini vermesi için bir girişim olacak mı?” diye sordu.  Yıldırım şu yanıtı verdi: “Anladığım kadarıyla sen bu mutabakattan emin değilsin. Yıllar aldı bu mutabakatta bu noktaya gelmek için. Bu önemli bir adımdır. Bundan sorası gelişmelere göre değerlendirilecek bir husustur. İsrail hükümetine de Türk hükümetine de görevler düşmektedir. Bu mutabakatı en iyi şekilde işletmek hem Türk hem de İsrail halkının menfaatinedir. Diğer konular karşılıklı görüşmelerle bir noktaya getirilebilir. Bütün bu detaylara gelirsek Filistin tarafının da talepleri var. Münferit olayları burada değerlendirmek çok sağlıklı olmaz.”

Yıldırım,  “Türkiye’de şu anda Hamas ofisi var mı?” sorusuna karşılık “Türkiye ile Filistin ilişkilerinin koordinasyonu için gerekli diplomatik çabalar olacaktır” dedi.

TAZMİNAT NASIL VERİLECEK?

Yıldırım tazminatın nasıl verileceğini şöyle açıkladı: “İsrail tarafı toptan yatırılacak. Bunun hak sahiplerine ulaştırılması Türkiye Cumhuriyeti’nin teminatı altında olacak.”

RUSYA İLE NORMALLEŞME OLACAK MI?

“İsrail’den sonra rusya ile de bir normalleşme olur mu?” sorusuna Yıldırım’ın yanıtı şu oldu: “E niye olmasın. Türk milleti de Rus milleti de bu krizin artık ortadan kalkmasını istiyor. Bize düşen de bir an önce milletimizin bu beklentilerini karşılamak olmalıdır.Bu yönde güzel gelişmeler var yakın zamanda bunları paylaşacağız.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X