Bir yeryüzü cenneti

Trakya’nın Bodrum’u İğneada, bozulmamış doğasıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Bölge, eşsiz longoz ormanlarıyla da keşfedilmeyi bekliyor.

Bir yeryüzü cenneti

Kırklaeli’nin Karadeniz kıyısında bulunan İğneada’ya ilgi her geçen gün artıyor. 

Avrupa’nın en eski çiftçi yerleşiminin de olduğu Demirköy ilçesine 26, Kırklareli’ne 100, Edirne’ye 165, İstanbul’a 250 kilometre uzaklıkta bulunan İğneada deniz ve doğa turizmini bir arada sunan yeşil ve mavinin buluştuğu eşsiz bir doğa harikası olarak Kırklareli’nin ve Türkiye’nin turizmine katkı sağlamaya devam ediyor.

Turizm mevsiminin kısa sürmesi ve konaklama imkanlarının geniş olmaması nedeniyle turizmden ümit edilen oranda yararlanılamasa da beldede bulunan tek beş yıldızlı otel ve onlarca butik otel pansiyonla konuklarını ağırlayan İğneada, sezon dışı 2 bin olan nüfusunu yaz aylarında 5’e katlıyor.

Coğrafi yalıtılmışlığı, doğasının bozulmamasına en büyük katkıyı sunan belde Avrupa’nın en önemli su basar ormanlarına ev sahipliği yapıyor. İğneada önemli kuş göç yoluna farklı bir ekosisteme sahip olmasıyla da dikkatleri çekiyor.

Denize doğru akan derelerin getirdiği kumların set oluşturması ile dere ağzının kapanması sonucu oluşan sisteme verilen longoz ekosisteminin en önemli örneklerinden birisine de ev sahipliği yapan İğneada, bu özelliğiyle de doğa turizmini tercih edenlere hemen her mevsim ev sahipliği yapıyor.

DOĞA TURİZMİ

Istranca dağlarından akan derelerin Mert, Saka, Erikli göllerinin önündeki alüvyon kumullar nedeniyle kar erimeleriyle şişen derelerin geri tepmesi sonucu oluşan su basar ormanları, farklı bitki ve hayvan türleriyle kültür ve doğa turizmi için seçenek arayanlara da bir alternatif sunuyor.

Maviden yeşile yolculukta, karaca, geyik, yaban domuzu, kurt, tilki, çakal, sansar, su samuru, yarasa gibi hayvanları görebilmenin, yüzlerce tür kuş gözlemlemenin, doğa renklerinin daha önce hiç rastlanılmayan renklerine tanık olmanın heyecanı, İğneada ziyaretçilerini çeken en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Demirköy Doğayı ve Kültürel Değerleri Koruma Derneği (DEKAT) Başkanı Sırrı Tayan, 26 kilometrelik sahili ile Karadeniz’in en uzun sahiline sahip olduğunu söyledi.  

İğneada’nın Trakya’nın Bodrum’u diye adlandırıldığına dikkat çeken Tayan, şunları kaydetti:

“İğneada keşfedilmeyi bekleyen bir cennet. Burası görülmeye değer ender yerlerden bir tanesidir. Temiz havası, suyu, oksijeni ile dikkat çeken İğneada ziyaretçilerine kendini hayran bırakıyor. Beldeye gelen yerli ve yabancı turistlerin burada canları hiç sıkılmaz. Denizin yanı sıra Longoz Ormanları, Dupnisa Mağarası, Fatih Dökümhanesi gibi dünyanın en önemli turistleri yerlerine ev sahipliği yapan İğneada, yöresel lezzetleriyle de beğeni topluyor.” 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X