Birleşik Krallık’a not darbesi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Birleşik Krallık’ın kredi notunun ‘Aa1’den ‘Aa2’ye düşürdüğünü bildirdi.

Birleşik Krallık’a not darbesi
HABERİ PAYLAŞ

Moody’s’ten yapılan açıklamada, Birleşik Krallık’ın kredi notunun bir basamak azaltılmasının ardından kredi notu görünümünün ‘negatiften’ ‘durağana’ çevrildiği kaydedildi.

”Birleşik Krallık hükümetinin Avrupa Birliği (AB) ile yeni bir serbest ticaret anlaşması konusunda anlaşabileceğinden artık emin değiliz” ifadeleri kullanılan açıklamada, Birleşik Krallık’ın kamu finansmanının dikkate değer şekilde zayıfladığı vurgulandı. Açıklamada, şunlara vurgu yapıldı: ”Moody’s, ilerleyen dönemde kamu finansmanının daha da zayıflamasını beklemektedir. Kamu finansmanında bozulma, kısmen ekonomik zayıflamadan, kısmen de yedi yıl boyunca azaltılan harcamaların yeniden artırılmasından dolayı gerçekleşecek.”

HARCAMALAR ARTIYOR

Birleşik Krallık’ta son dönemde hükümetin sağlık ve sosyal yardımlardaki harcamaları da dahil birçok farklı alanda kamu harcamalarının arttığına değinilen açıklamada, ”Tüm bu ek harcamalar mevcut bütçeden ödenecek. Önümüzdeki yıllarda kamu harcamalarındaki artışın yüksek olmasını bekliyoruz” değerlendirmesine yer verildi. Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, İtalya’nın Floransa kentindeki konuşmasında, ülkesinin AB’den ayrılma sürecinde 2021 yılına kadar ‘geçiş anlaşması’ uygulanmasını talep etmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X