Bitcoin’in gözü Türkiye’de

Merkezi Londra’da bulunan Bitcoin Foundation’ın Kurucu Direktörü Jon Matonis, yaklaşık altı yıl önce 21 milyon adet olarak tasarlanan dijital para birimi Bitcoin’in küresel kullanımının giderek arttığını belirterek, Türkiye’nin potansiyel büyüme alanları

Bitcoin’in gözü Türkiye’de

Matonis, dijital para birimi Bitcoin’in alternatif ödeme sistemleri içerisinde artarak kullanıldığını belirterek, ”Bu para birimini, ağırlıklı olarak 18-30 yaş arası gençler kullanıyor. Türkiye gibi genç nüfusa sahip ülkeler bu anlamda daha büyük fırsata sahip” dedi.

BDDK’DAN UYARI GELMİŞTİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 25 Kasım 2013 tarihinde ‘Bitcoin’ ve benzeri sanal paraların barındırdığı muhtemel risklere karşı kamuoyunu uyararak, ”Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu kanun çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmemektedir” açıklamasını yapmıştı.

DENETİMİ ARTIRMA ÇALIŞMASI

Tüm dünyada, özellikle finans krizinin ardından kullanımı artan Bitcoin’in uluslararası denetiminin artırılması için çalışmaların olduğunu belirten Jon Matonis, ”Herhangi bir para biriminden Bitcoin’e geçiş denetlenebiliyor ya da Bitcoin’den örneğin dolara geçiş… Fakat Bitcoin cinsinden gönderimlerin kontrol edilmesi mümkün değil. Örneğin Avrupa Birliği, Bitcoin işlemlerin katma değer vergisi eklemeye çalışıyor, fakat bunu uygulamak mümkün değil” diye konuştu.

235 DOLARDAN İŞLEM GÖRÜYOR

Bitcoin yakın zamanda yatırımcıları için sert fiyat dalgalanmaları nedeniyle risk oluşturabilecek bir performans grafiği seyretti. 2013 yılının başında yaklaşık 13-14 dolar seviyesinde olan bir Bitcoin aynı yılın sonunda doğru 900 dolar seviyesine ulaştı. Ardından bir günde 450 dolar seviyelerine gerileyen Bitcoin, şu an yaklaşık 235 dolardan işlem görüyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X