Bitlis’te 15 Alime İcazet Verildi

Bitlis’teki Geylani Medresesi’nde düzenlenen törenle İslami ilimlerini tamamlayan 15 alime icazetleri verildi. Tören, Bitlis merkeze bağlı Yolyazı…

Bitlis’te 15 Alime İcazet Verildi
HABERİ PAYLAŞ

Bitlis’teki Geylani Medresesi’nde düzenlenen törenle İslami ilimlerini tamamlayan 15 alime icazetleri verildi. Tören, Bitlis merkeze bağlı Yolyazı köyünde bulunan medresede yapıldı. Medreseye ait halı sahada düzenlenen törene Bitlis Eren Üniversitesi İslam İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Yüceer, Bitlis Müftüsü Abdülkerim Akbaba, bölgenin tanınmış şeyh, alim ve mollalarının yanı sıra yüzlerce vatandaş katıldı. İcazet töreninde kısa bir açıklama yapan Bitlis Eren Üniversitesi İslam İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Yüceer, medreselerin önemine değinerek, medrese ilimlerinin ilahiyat ilimleriyle pekiştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Daha sonra günün anlam ve önemine binaen konuşan İl Müftüsü Abdülkerim Akbaba ise, bölgede var olan medreselerin önemine işaret etti. Akbaba, medreselerin sayılarının çoğaltılması gerektiğini ifade ederek, “Medreseler İslam ilimleri ve fenni ilimlerin alındığı mekanlardır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de medreselerin önemi büyük. Medreselerimize daha çok değer vermeliyiz. Medreselerimizin gelişmesi için daha çok çaba sarf etmeliyiz. Çünkü medreseler bu bölgenin maneviyat mayasının ana iksiri konumunda görevlerini yapmışlar ve yapmaya devam ediyorlar” dedi. Yapılan kısa konuşmaların ardında gelen misafirlere teşekkür eden ve medreselerinde verdikleri icazet nedeniyle mutlu olduklarını belirten Geylani Medrese Müderrisi Nesrullah Geylani, dedesi Şeyh Muhammed-i Arbo-i ile başlayan medrese eğitimlerinin devam ettiğini söyledi. Ecdadının kendilerine bıraktığı bu kutsal mirası devam ettireceklerinin altını çizen Geylani, “Bugün burada eğitimini tamamlayan alimlere icazet vermek bizi mutlu ediyor. Bir müderrisin en büyük hayali kendi talebelerine icazet vermektir. Bugünü bize nasip eden ve bugüne bizi kavuşturan rabbime hamdolsun. Bizler medreselerin önemini biliyoruz. Ecdadımızdan aldığımız bu mirası Allah’ın izniyle devam ettireceğiz. Düzenlediğimiz icazet törenine katılan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardında müderrisler icazetleri okuyarak icazet verilecek alimlere tek tek icazetleri takdim edildi. İcazet alacak alimlerin salavatlar eşliğinde tören alanına geldiği esnada duygulu anlar yaşandı. İcazet töreninin ardında gelen misafirlere yemek ikramı yapıldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X