‘Biz devler ligindeyiz’

Başbakan Davutoğlu, “Neyi alırsanız alın, dünyanın ya en büyüğünü yapıyoruz, ya ilk üçüne giriyoruz. Biz devler ligindeyiz, devler liginde” dedi.

‘Biz devler ligindeyiz’

Partisinin Sakarya Kent Meydanı’ndaki mitinginde konuşan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Marmaray, Avrasya Tüneli ve 3. havalimanı projelerine değindi, Afrika’daki büyükelçilik sayısını 12’den 37’ye çıkardıklarını söyledi.

Davutoğlu, İzmit’te dünyanın en uzun 4. asma köprüsünü yaptıklarını belirterek, “Eskiden Türkiye’de, kendisiyle yarışan projeler olmazdı. Şimdi dünyanın en büyük projelerini kim yapıyor?” ifadesini kullandı.

Yüksek hızlı trenden bahseden Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Şimdi acaba diyorum bazen Kılıçdaroğlu, bir keresinde gerçekten bir hediye bilet alıp göndereceğim. Diyeceğim ki ‘üçüne de İstanbul’dan bin, Ankara’ya hızlı trenle gel. AK Parti ne yapıyor bir gör. Emin olun AK Gençlik, şimdi siz 20’li yaşlardasınız, bütün bunlar inşallah siz 2023’te, 50’li yaşlara geldiğinizde, yükselen küresel cihan devleti kurmak için, size bir küresel güç bırakmak için çalışıyoruz. Hep beraber çalışacak mıyız? Ayrıca gençlik, siz siyaset safında Fatih Sultan Mehmet’in çocukları olarak, 2050’leri beklemeyeceksiniz. Şimdiden heybenizi alın kutsal yürüyüşümüze katılın.”

Başbakan Davutoğlu, “Neyi alırsanız alın, dünyanın ya en büyüğünü yapıyoruz ya ilk üçüne giriyoruz. Biz devler ligindeyiz, devler liginde. Kılıçdaroğlu ise diğerleri ise cüce projelerle uğraşıyorlar. Türkiye’yi devler liginde liderliğe oynatacak mıyız? Yükselen Türkiye’yi mutlak anlamda onurlu ve izzetli kılacak mıyız?” ifadelerine yer verdi.

“Tek çivi çakmadılar”

Muhalefetin vaatlerini eleştiren Davutoğlu, birilerinin coğrafyayı yeni yeni keşfettiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendilerinin yıllarca dava aşkıyla söylediği “merkez ülke Türkiye” kavramını alıp ambalajlamaya çalıştığını belirten Davutoğlu, “Bizim Türkiye merkez ülke idealimiz ambalajlanamayacak kadar büyüktür, derindir” görüşünü paylaştı.

Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Bakın aramızdaki fark şu, onlara sorsanız Tuna nerede? ‘Avrupa’da bir yerde’ der. Bir ara sormuşlardı, Kobani nerede? ‘Suriye’de bir yerde’ demişti. Bizse Semerkant ile yatar, Saraybosna ile uyanırız. Maveraünnehir ile yatar, Tuna ile uyanırız. Aramızdaki fark bu. Horasan’da, Semerkant’ta, Buhara’da Orhun Anıtları’na kadar bütün Orta Asya’da biz vardık. Ülkemiz merkez ülke. ‘Ülkemiz dünyanın ve çevre bölgelerin merkezi’ diyip, tam seferberlik içinde akıncılar olarak yürüdük. Şimdi soruyorum, Orhun Anıtları’nı kim yaptı, kim restore etti? Orta Asya’ya, Kırgızistan’da olaylar olduğunda ilk yardımı kim gönderdi? Özbekistan’da, Afganistan’da, Türkmenistan’da ne zaman acı olsa kim dindirdi? Maveraünnehir’e kim sahip çıktı? Sakarya’nın Orta Asya’daki kardeşleri Amuderya, Siri Derya kenarlarına kim sahip çıktı? Şimdi o güzelim Tuna’nın kenarlarında Gül Baba Türbesi var. Bakın, milliyetçilik iddiasındaki MHP, 3,5 yıl, 1999’dan 2002’ye kadar koalisyon ortağı olarak iktidarda kaldı. Küçük koalisyon ortağı ama tek çivi çakmadılar. Tuna’nın kardeşlerine, Sakarya’nın kardeşlerine tek çivi çakmadılar.”

“Aramızdaki fark bu”

Muhalefetle aralarındaki farka işaret eden Davutoğlu, şunları dile getirdi:

“Sakarya’nın kardeşi cömert Nil’in kenarında, oradaki kardeşlerimize karşı darbe yapıldı, seçilmiş cumhurbaşkanı idama mahkum edildi. Türkiye’deki darbeciler onlara elçi gönderdiler. Dönüp bize soruyor Kılıçdaroğlu, Mısır’da niye büyükelçimiz yok? Niye biliyor musun? Sakarya’nın kardeşi Nil’in çocuklarına zulmeden darbe rejimi var da ondan. Nerede zulüm, adaletsizlik, ‘bize sahip çıkan yok mu Ya Rab’ diye ellerini göğe açmış tek insan varsa orada Türkiye Cumhuriyeti Devleti olacak.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X