BM: IŞİD, Irak’ta 3500 kişiyi köle yaptı

Birleşmiş Milletler (BM), Irak’ta silahlı çatışmalarda sivillerin korunmasına dair hazırladığı raporunda, IŞİD’in aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 3500 kişiyi köle yaptığı açıkladı.

BM: IŞİD, Irak’ta 3500 kişiyi köle yaptı

İsviçre’nin Cenevre şehrinde BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından yayınlanan rapora göre, kölelerin, azınlıktaki etnik gruplardan çoğunlukla da Yezidi kadın ve çocuklardan oluştuğu belirtildi. Raporda, IŞİD tarafından kaçırılan Yezidi kadınların cinsel köle olarak kullanıldığı ve 500 ila 2000 dolar arasında IŞİD miltanlarına satıldığı ifade edildi. BM raporunda, ‘IŞİD terör örgütünün savaş ve insanlık suçu işlediği bölgede, soykırım da yapıyor olabileceği’ belirtildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Ra’ad el-Hüseyin, Irak’ta IŞİD kontrolündeki bölgelerde insanların sadece şiddetten ölmediğini, gıda ve sağlık gibi temel insani ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için de hayatını kaybettiğini vurguladı.

BM Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis ise uluslararası topluma IŞİD’e karşı desteğini artırmaları için çağrıda bulundu.

Raporda ayrıca, Irak’ta 1 Mayıs-31 Aralık 2015 tarihleri arasında yaşanan şiddet olaylarında 3 bin 855 kişinin öldüğü, 7 bin 56 kişinin ise yaralandığı açıklandı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X