BM’den Ankara’ya eleştiri

BM ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), MİT TIR’larıyla silah taşındığı yönündeki haberle ilgili açıklama yaptı. BM silah sevkıyatına karşı olduğunu belirtirken, RSF, Can Dündar’la dayanışma mesajı verdi.

BM’den Ankara’ya eleştiri

BM, Cumhuriyet gazetesinin yayınladığı, MİT TIR’larıyla mühimmat taşındığına ilişkin görüntülerle ilgili bir açıklama yaptı. 

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Suriye sorununda BM’nin genel tavrının belli olduğunu, barış odaklı çözümden yana olduklarını belirtti. Dujarric,  ‘BM, hangi taraf olursa olsun herhangi şekilde burada (Suriye’de) savaşan guruplara silah gönderilmesine taraf değildir’ diye konuştu. 

BM’nin Suriye krizinin başlangıcından beri daima politik çözüm arayışında olduğunu anımsatan Sözcü Dujarric, MİT TIR’ları ile ilgili Türk yetkililerin BM ve BM Genel Sekreteri’ne hiçbir bilgi vermediğini dile getirdi.

DAYANIŞMA MESAJI

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, MİT TIR’larıyla ilgili haberi yayımlayan Cumhuriyet Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a yönelik açıklamalarını eleştirdi. 

RSF Doğu Avrupa ve Orta Asya Bürosu temsilcisi Johann Bihr, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı medyayı tehdit etmeye, yargıya da müdahale etmeye son vermeye çağırıyoruz. İstanbul Savcılığı da söz konusu takibatları bir kenara bırakmalıdır’ dedi.

Bihr açıklamasında, Ankara’nın Suriye politikasının Türkiye kamuoyunu meşgul eden en önemli konulardan biri olduğunu hatırlatarak, bu nedenle toplumun da, kendi hükümetlerinin silah teslimatı yapıp yapmadığını, yaptıysa kime teslim yapıldığını bilmeye hakkı olduğunu belirtti. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X