BM’den ‘denizdeki göçmenleri kurtarın’ çağrısı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Güney Asya’da denizde mahsur kalan göçmenlerin kurtarılmasını istedi. Denizin ortasında 8 bin kaçak göçmen kurtarılmayı bekliyor.

BM’den ‘denizdeki göçmenleri kurtarın’ çağrısı
HABERİ PAYLAŞ

BM Genel Sekreter Sözcülüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban’ın, “Güney Asya’da Andaman Denizi ve Malacca Boğazı’nda teknelerde mahsur kalan göçmenlerin durumuna ilişkin kaygıları giderek artıyor” denildi.

Göçmenlerin durumuna ilişkin Malezya ve Tayland başbakanlarıyla görüşen Genel Sekreter Ban, uluslararası hukukun gereklerinin yerine getirilmesi ve göçmenlerin kurtarılması gereğini vurguladı.

Göçmen teknelerinin zamanlıca limanlara kabul edilerek mültecilerin karaya çıkmasına izin verilmesini isteyen Ban, teknelerin geri gönderilmesinden kaçınılması uyarısı yaptı.

 

Uluslararası Göç Örgütü, Hint Okyanusu ve Andaman Denizi açıklarındaki insan kaçakçılarına ait teknelerde halen 8 bin göçmenin bulunduğunu açıklamıştı.

Çoğunluğunu Myanmar’daki insan hakları ihlalleri ve şiddetten kaçan Rohingya Müslümanları ile Bangladeşlilerin oluşturduğu göçmenler, bölge ülkeleri tarafından kabul edilmediği için denizde yaşam mücadelesi veriyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X