Bob Dylan Nobel törenine katılmayacak!

İsveç Kraliyet Bilim Akademisinden, Amerikalı müzisyen Bob Dylan’ın 10 Aralık’ta Stockholm’de yapılacak Nobel Ödülü Töreni’ne katılmayacağı bildirildi.

Bob Dylan Nobel törenine katılmayacak!

Akademinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Dylan’ın  kendilerine dün ulaşan mektubuyla, aralık ayında hiç boş vakti olmadığını  belirterek, törene katılmayacağını ilettiği ifade edildi.

Açıklamada, Dylan’ın mektubunda ödülü almaktan büyük onur duyduğuna  dair cümlelerin de bulunduğu vurgulandı. Dylan, 2016 Nobel Edebiyat Ödülü’nü  kazanmasının üstünden günler geçmesine rağmen, ne ödülü veren İsveç Akademisi ile iletişime geçmiş, ne de kutlamalara katılıp katılmayacağına dair bir görüş  bildirmişti.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi Daimi Sekreteri Sara Danius da Dylan  ile iletişime geçme çabalarının sonuç vermediğini belirtmiş ve “Artık bir şey  yapmıyoruz. En yakın ortaklarını aradım. Şimdilik bu kadarı yeter.” demişti.

Dylan, “Amerikan müziğinde yeni şiirsel anlatım yarattığı için” Nobel  Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştü. Ödülü reddetmezse 8 milyon İsveç Kronu  (yaklaşık 3 milyon lira) tutarındaki para ödülünün de sahibi olacak Dylan’a,  Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü 10 Aralık’ta düzenlenecek törende diploma ve  altın madalya da verilmesi öngörülüyordu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X