Boğanın intikamı: 7 ölü

İspanya genelinde Temmuz başından bu yana düzenlenen boğa koşularında, boğalar dördü bu haftasonu olmak üzere yedi kişiyi öldürdü.

Boğanın intikamı: 7 ölü
HABERİ PAYLAŞ

Ölümler boğa güreşi arenalarında değil, geleneksel festivallerde boğaların koşturulduğu etkinliklerde yaşandı. Ölenler arasında Valladolid yakınlarındaki Penafiel kasabasının 36 yaşındaki bir belediye meclisi üyesi de var.

Lerin kasabasında da 18 yaşındaki bir kurban boğanın boynuzlarını midesine saplaması sonucu öldü. Diğer ölümlerse Valencia, Murcia, Toledo, Castellon ve Alicante’deki festivallerdeydi.

Geçen yıl ülke genelinde 7200 boğa ve iğdiş edilmiş sığır yavruları matadorlar tarfından öldürüldü. Ülkede her yıl iki bine yakın boğa güreşi yapılıyor ancak bu sayı giderek düşüyor. 282 milyon Euroluk ekonomi

Katalonya beş yıl önce Kanarya Adaları’ndan sonra boğa güreşini yasaklayan ikinci bölge oldu. Bir hafta önce Huesca’da “Paquirri” lakaplı matador boğa tarafından ağır yaralanmıştı.

Karşıtları boğa güreşinin barbarca olduğunu savunuyor ancak aralarında Başbakan Mariano Rajoy’un da bulunduğu pekçok kişi hala boğa güreşi hayranı. Extremadura Üniversitesi Öğretim Üyesi Juan Medina’ya göre boğa güreşi geçen yıl 282,4 milyon Euroluk gelir yarattı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X