Bombalı saldırıya hazırlanan 3 terörist yakalandı

İzmir’in Buca içesinde bir hücre evine düzenlenen operasyonda, bombalı saldırı eylemi gerçekleştirmek üzere İzmir’e geldikleri tespit edilen MLKP/FESK üyesi biri kadın 3 terörist, tahrip gücü yüksek patlayıcı ve bomba yapımında kullanılan malzemelerle yak

Bombalı saldırıya hazırlanan 3 terörist yakalandı

Alınan bilgiye göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüklerince MLKP terör örgütünün silahlı kanadı FESK yapılanmasına yönelik takipte, silahlı ve bombalı saldırı eğitimi aldıkları belirlenen biri kadın 3 terör örgütü üyesinin güvenlik güçlerine yönelik bombalı saldırılar gerçekleştirmek amacıyla İzmir’e geldiği tespit edildi.

 

Ekiplerin çalışması sonrası Buca ilçesinde bir hücre evine düzenlenen operasyonda bomba düzeneği hazırladıkları tespit edilen biri kadın 3 terörist, bol miktarda TATP olarak adlandırılan tahrip gücü yüksek patlayıcı, bomba yapımında kullanılan malzemeler, tabanca, 25 bin liralık döviz ve sahte kimliklerle yakalandı.

 

Öğrenci görünümünde kimliklerini gizlemek istediler

 

Zanlıların, bir süre önce İzmir’e gelerek, Buca ilçesindeki Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe yerleşkesi yakınında ev kiraladıkları, öğrenci gibi davranarak kimliklerini gizlemeye ve mecbur kalmadıkça evden çıkmayarak dikkatleri üzerlerine çekmemeye çalıştıkları bildirildi.

 

Zanlıların kimliklerinin tespit edilmesi terör örgütü MLKP/FESK’te üst düzeyde ve eylem ekibinde yer aldıkları belirlenmesi üzerine, “bombalı eylem” hazırlığında oldukları değerlendirilerek operasyonun gerçekleştirildiği öğrenildi.

 

Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, zanlıların, çatışma ihtimaline karşı uykuya dalmalarının ardından sabaha karşı gerçekleştirilen operasyonda, kendilerine gelmeden yakalandıkları kaydedildi. Şüphelilerin olası operasyona tedbir olarak, uyuduklarını dışarı yansıtmamak için evin ışıklarını gece boyunca söndürmedikleri de belirtildi.

 

YPG kamplarında silahlı ve bombalı eylem eğitimi

 

Yakalanan terör örgütü üyelerinin, Kobani’deki YPG kamplarında bir süre kaldıkları, silahlı ve bombalı eylem konusunda özel eğitimden geçirilmelerinin ardından Suriye sınırından kaçak olarak Türkiye’ye geçtikleri, daha sonra da eylem için İzmir’e geldikleri bildirildi.

 

İzmir’de daha önce polise yönelik silahlı, bombalı saldırıda bulunan terör örgütü üyeleriyle bağlantılı oldukları belirtilen zanlıların, güvenlik güçlerine yönelik sansasyonel eylem hedefledikleri ve özellikle Türk Polis Teşkilatının kuruluş yıl dönümü etkinliklerinin kutlandığı 10 Nisan’a yönelik hazırlık yaptıkları ileri sürüldü.

 

Patlayıcılar, buz kalıplarının içinde bulundu

 

Tahrip gücünün yüksekliği nedeniyle terör eylemlerinde kullanılan TATP patlayıcıların, baharatlık gibi objelerin içine yerleştirilmiş ve vereceği zararı güçlendirmek amacıyla da çevresine çiviler bantlanmış halde ele geçirildiği belirtildi.

 

Ayrıca ısıya patlayıcının dirençsiz oluşu nedeniyle, köpük ambalaj içerisindeki buz kalıpları arasında tutulduğu da öğrenildi.

Yakalanan zanlılardan 2’sinin terör örgütü MLKP üyesi olmaktan kesinleşmiş hapis cezalarının bulunduğu ve arandığı, diğerinin ise hakkındaki hapis cezasının Yargıtay’da karar aşamasında olduğu bildirildi. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X