Booking ve Google cezaları ödeyecek

Reklam Kurulunun Booking.com ve Google’ın reklamları için verdiği durdurma cezalarına yapılan itirazlar, mahkemelerden döndü. Kurulun her iki şirkete verdiği reklam durdurma cezaları uygulanacak.

Booking ve Google cezaları ödeyecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu’ndan edinilen bilgilere göre, www.booking.com internet sitesindeki tanıtımlar 2016’da incelemeye alındı.

Bakanlık tarafından, sitede yer alan, ‘Booking.com olarak bilgilendirici, kullanıcı dostu ve en iyi fiyatları garanti eden bir internet sitesi sunmayı amaçlıyoruz’ , ‘En düşük fiyatlar’ , ‘Booking.com, hem şehirlerde hem de deniz kenarı veya kırsal bölgelerde en iyi otel fiyatlarını garanti etmektedir’ şeklindeki iddiaların doğruluğunu ispatlayacak nitelikte bilgi ve belgeler istendi.

Bookingdotcom Destek Hizmetleri Ltd. Şti. tarafından iddiaların doğruluğunu kanıtlayacak nitelikte herhangi bir bilgi ya da belge gönderilmedi.

REKABET İLKELERİNE AYKIRI

Tanıtımlarda, doğruluğu ispat edilemeyen, tüketicilerin bilgi ve tecrübe eksikliklerini istismar edici nitelikte ifadelere yer verilerek tüketicilerin yanıltıldığı, dürüst rekabet ilkelerine aykırı davranıldığı ve benzer firmalar arasında haksız rekabete yol açıldığı saptandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığından seyahat acentesi işletme belgesi almadan www.booking.com üzerinden yurt içi ve yurt dışı konaklama tesislerinin tanıtım, rezervasyon ve satış işlemlerinin gerçekleştirildiği, komisyon sistemiyle çalışıldığı, izinsiz seyahat acenteliği faaliyetinde bulunularak ilgili mevzuata aykırı hareket edildiği de belirlendi.

Sitenin, böylece Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a aykırı hareket ettiği kanaatine varılarak şirket hakkında, reklam durdurma cezası verildi. Şirket tarafından, cezanın iptali talebiyle açılan dava, Ankara 14. Mahkemesince reddedildi.

Ayrıca Ankara Bölge İdare Mahkemesi 9. İdare Dava Dairesi de davacının istinaf talebinin reddine karar verdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X