Borçların silinmesi diğer ülkelere örnek olabilir

Gelişmekte olan piyasalar ekonomisti Maggio, Yunanistan’ın borçlarının bir kısmının silinmesi halinde, bunun diğer ülkelere örnek teşkil edebileceğini söyledi.

Borçların silinmesi diğer ülkelere örnek olabilir

Toronto Dominion Securities gelişmekte olan piyasalar ekonomisti Christian Maggio, Yunanistan’ın borçlarının bir kısmının silinebileceğini belirterek, “şu anda her şey mümkün. Borçların silinmesi anlamına gelen saç traşı (haircut) ya da geri ödemenin şartlarının ve süresinin yeniden uzatılması mümkün” dedi.

Christian Maggio, Yunanistan’ın borçlarının bir kısmının silinebileceğini belirterek, “Borçların yüzde 50 oranında silinmesi ise çok büyük bir adım olur. Almanya kreditörlerin sert bir şekilde cezalandırılmasından memnun olmayacaktır” diye konuştu. 

Avro Birliği’nin yakın dönemde en çok zorlanacağı konulardan birinin SYRIZA’nın talepleri karşısında ödün verilmesi halinde, bunun diğer borç yükü ağır ülkeler tarafından örnek teşkil edebilecek olmasına değinen Maggio, “Eğer Yunanistan AB’den istediğini alırsa, bu diğer ülkeler için de örnek oluşturabilir. Troyka programında olmayan ama mali disiplini korumak adına kemer sıkan ülkeler kemerlerini gevşetmek isteyebilir” dedi.

Maggio, Yunanistan’da hükümetin kurulmasının ardından atılacak adımları görmek gerektiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Yunanistan’ın ne talep edeceğini henüz bilmiyoruz. Önce bunu görmemiz lazım. Ondan sonra bunun değerlendirilmesi lazım. Eğer Yunanistan avrodan ayrılırsa, uluslararası olumsuz bir algı oluşabilir. Çünkü Avro Birliği oluşturulduğunda bunun geri dönülemez bir süreç olduğu düşünülmüştü. Eğer bir üyenin ayrılması söz konusu olursa, bu prensibin temelde başarısız olduğunun düşünülmesine yol açacaktır.”

Yunanistan’da genel seçimleri borçların yeniden müzakere edilmesini hedefleyen  Radikal Sol Koalisyon İttifak’ın (SYRIZA)  kazanmasının ardından Avro Birliğinin geleceği ve borçların yeniden yapılandırılması konusunda senaryolar yeniden tartışılmaya başlandı.

Piyasalarda gerginliğin artması olasılığı var

Merkezi Londra’da bulunan Capital Economics’in Başekonomisti Jonathan Loynes de Yunanistan’daki genel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Belirsizlik döneminin başlaması ve piyasalarda gerginliğin artması olasılığı var” dedi.

Şubat ayında Yunanistan’ın kurtarma paketi kapsamındaki destek dilimi için görüşmelerin bir an önce başlaması gerektiğine işaret eden Loynes, “SYRIZA Troyka ile borçlarının yeniden yapılandırılmasını müzakere etmek istiyor ama öte yandan da seçmene verdiği vergilerin azaltılması, kamu harcamaların artırılması, asgari ücretin yükseltilmesi gibi sözlerinden de vazgeçmiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan’daki gelişmeler 

Yunanistan’daki seçim sonuçlarının ardından avro/dolar paritesi sabah saatlerinde son 11 yılın en düşük seviyesini görürken daha sonra 1,1239 a yükseldi. 

Yunanistan’da dün yapılan erken genel seçimlerde SYRIZA seçimin galibi oldu. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, sandıklardan yüzde 99,80’i açıldı. Buna göre SYRIZA yüzde 36,34 ile mecliste 149 sandalye alırken, Yeni Demokrasi Partisi yüzde 27,81 oyla 76 sandalyeye sahip oldu.

Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) lideri Panayiotis Kammenos, SYRIZA lideri Aleksis Çipras ile hükümet kurma görüşmeleri çerçevesinde yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Aleksis Çipras’a güvenoyu veriyoruz” ifadesini kullanmıştı. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X