Borsa 1 ayın en düşüğüne geriledi

Borsa İstanbul, günü son bir ayın en düşük kapanış seviyesinden tamamladı. İstanbul serbest piyasada dolar 2,3700, avro 2,9600 lira.

Borsa 1 ayın en düşüğüne geriledi

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, dünkü kapanışa göre 3.613,24 puan düşerek 79.191,19 puan ile günü son bir ayın en düşük kapanış seviyesinden tamamladı.

Borsa İstanbul’da pay piyasaları ortalama yüzde 4,36 değer kaybetti, toplam işlem hacmi, tarihinin en yüksek işlem hacimlerinden biri olan 6,3 milyar lira olarak gerçekleşti. Gün sonunda bankacılık endeksi yüzde 6,22, holding endeksi yüzde 2,65 düştü. Günün en fazla kaybettiren sektör endeksi ise yüzde 6,76 ile “elektrik” oldu.

Rusya Merkez Bankası’nın dün gece sürpriz şekilde politika faizini 650 baz puan artırmasına karşın Rusya varlıklarındaki sert değer kayıplarını engelleyememesi, diğer gelişen ülkelerle birlikte TL varlıklarını da olumsuz etkilemeye bugün de devam etti. 

Rusya Merkez Bankası’nın faiz müdahalesinin ardından dolar/ruble paritesi ilk tepki olarak 66’dan 58,21’e kadar gerilese de bugün özellikle saat 12.00’den sonra hızlı şekilde yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 79,52’yi gördü. Dolar/rubledeki sert yükseliş ve Rusya borsasında hisse senetlerinin ortalama yüzde 16,5 değer kaybetmesi, diğer gelişmekte olan ülke varlıklarında da satış baskılarına neden oldu. Dolar/TL, gün içinde tarihinin en yüksek seviyesi olan 2,4126’ya çıktı.

Döviz kurlarındaki artışın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) olası faiz indirim kararını ortadan kaldıracağı beklentisi ile faizler yükselirken, BIST 100 endeksi ise banka hisseleri öncülüğünde sert şekilde düşüşe geçti. 

BIST 100 endeksi, analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 82.500 seviyesinin kırılmasının ardından etkisini artıran satışlarla 12 Kasım’dan bu yana gördüğü en düşük seviye olan 78.844,01 puana kadar geriledi, büyük banka hisselerindeki yüzde 7’leri aşan kayıplar dikkati çekti.

Analistler, düşen petrol fiyatları ve hızla değer kaybeden rublenin Rusya ekonomisinde tüm küresel ekonomiyi etkileyecek bir olumsuzluk oluşturabileceği yorumlarının, gelişen ülkelerde panik satışlarını beraberinde getirdiğini belirterek, TL varlıkların da bu panik havası bitene kadar baskı altında kalabileceğini vurguluyor. Yarın açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarının küresel piyasalarda artan volatilite bakımından önemli olacağını dile getiren analistler, diğer merkez bankalarının da ellerindeki araçlarla volatiliteyi hafifletmeye çalışacaklarını kaydediyor. 

TCMB’den döviz piyasasında oynaklığı hafifletmek için yapısal adım

Dolar/TL’nin 2,41 seviyesini aşmasının ardından TCMB, enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmının Hazine ve Merkez Bankası tarafından doğrudan karşılanmasının uygun görüldüğünü açıkladı. Açıklama ile dolar/TL 2,37 seviyelerine gerilerken, avro/TL de 2,97 seviyesinde dengelendi.

Analistler, TCMB’nin döviz kurundaki aşırı oynaklığı hafifletebilmek için piyasa dışında döviz likiditesi sağlama adımı attığını belirterek, bu uygulamanın yapısal bir önlem olduğunu, aşırı oynaklığın devam etmesi durumunda farklı araçların da kullanılabileceğini öngörüyor.

Döviz

İstanbul serbest piyasada dolar 2,3700, avro 2,9600 liradan satıldı. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X