Borsa İstanbul’da tek seans dönemi

Borsa İstanbul (BIST), NASDAQ ile yaptığı iş birliği sonucunda hayata geçirdiği ve iki aşamada devreye alınacak BISTECH projesi kapsamında, ilk fazda gerçekleştirilecek bazı uygulamalarla ilgili bir duyuru yayımlandı.

Borsa İstanbul’da tek seans dönemi

Duyuruya göre, Borsa İstanbul’un BISTECH olarak adlandırdığı ‘Teknoloji ile Dönüşüm Programı’nın ilk fazı olan Pay Piyasası İşlem Sistemi, takas sistemiyle gözetim ve risk yönetim sistemleri gibi tüm çevresel sistemler dün devreye alındı. Dünden itibaren tek seans uygulamasına geçilen Borsa İstanbul’da, öğlen 1 saat sürekli müzayede işlemlerine ara verilecek, bu arada da tek fiyattan emir toplama gerçekleştirilecek. Daha önceki uygulamada söz konusu olan birinci seans sonu bülteni gibi bir kavram olmayacak. Baz fiyat ve fiyat marjları gün başında bir kez hesaplanacak ve tüm gün boyunca geçerli olacak. Öte yandan, fiyat marjı seanslık yüzde 10 yerine günlük yüzde 20 olarak uygulanacak.

KESİNTİSİZ SÜRECEK

BISTECH projesinin devreye alınmasıyla birlikte seansın açılış, gün ortası tek fiyat, kapanış ve tüm tek fiyat bölümlerinde emir toplama süresi boyunca denge fiyatı hesaplanarak yayımlanacak. Daha önce 1’inci seans sonunda üretilen marj, işlem defteri, açık ve tüm emirler defteri dosyaları artık oluşturulmayacak. Veri yayını gün içinde kesintisiz devam edecek. Gün ortasında 12:30-13:25 arasında tüm piyasa tek fiyat emir toplama aşamasında olacağından endeks ve fiyat değişimi söz konusu olmayacak. Birincil piyasa işlemleri kapsamında gerçekleştirilen halka arzlarda eşleştirme 12:10 yerine artık 12:40’ta yapılacak. Geçişin ilk fazı itibarıyla bülten ve marj, işlem defteri, açık ve tüm emirler dosyaları gün sonunda saat 17:40’tan sonra oluşturulacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X